Anne-Çocuk

Çocuğa Tuvalet eğitimi Nasıl Verilir?

Bu makalede çocuğa tuvalet eğitimi hangi yaşta verilmeye başlanmalı ve ne gibi yollar izlenmeli onu anlatacağız.

Bebeğiniz artık çocukluk dönemine yavaş yavaş geçiş yapmaya başladı. Yürüyor ve ihtiyaçlarını kendi görebilecek duruma geldi. Ne yapacağım diye kara kara düşünen anneler bu dönemde zor durumda kalabiliyorlar. Hatta çocuk büyütürken en zor aşamalardan birinin tuvalet eğitimi olduğu da bilinmekte. Öncelikle en uygun tuvalet eğitimi yaşı 12 – 36 ay arasıdır. Bu çocuğun yatkınlığına göre değişir. Kimi çocuk fazla inatçı olup tuvaleti reddederken kimisi ise oldukça kolay bir şekilde alışabiliyor.

Tuvalet Eğitiminde Ebeveynin Etkisi

Genel olarak baktığımızda çocuk üzerinde en büyük etkiye ebeveynler sahiptir. Bu dönemde çocuklara çok fazla baskı yapılmamalı ve büyüdüğünü hissettirerek ona güven vermelisiniz. Sizinle dayanışma halinde olan çocuğunuza bir şeyler öğretmeniz daha kolay olacaktır. Çocuğunuzu başka çocuklarla asla kıyaslamayın. Her çocuğun öğrenme ve algısı farklıdır. Sizin çocuğunuz bu eğitimi alırken zorlanabilir fakat başka çocuk çoktan durumu kabullenmiştir. Bu çocuğun hazır olma durumuna göre değişir. Eğer siz ebeveyn olarak fazla kuralcı ilerlerseniz tuvalet eğitimini zorlaştırır ve çocuğunuzun öğrenmesini güçleştirirsiniz.

Çocuğunuzun Gayretine Göre Davranın

Çocuğunuz size tuvalet eğitimi için hazır olup olmadığı hakkında sinyaller verecektir. Mesela bezi artık sık sık kirlenmiyorsa ve sabahları uyandığında bezi kuru oluyorsa tuvalet eğitimi için uygun zaman gelmiş demektir. Tuvalet kelimesini kavrıyor ve tuvaletin nasıl bir şey olduğunu inceliyorsa, çiş ve kaka demeyi öğrenmişse ve tuvaletinin geldiğini ifade edebilecek durumdaysa, bezi ıslandığında rahatsız oluyor ve hemen değiştirilmesi için sizi davranışlarıyla uyarıyorsa anlamalısınız ki çocuğunuz tuvalet eğitimi için hazır ve bu onun için artık ihtiyaç. Sizin gösterdiğiniz sabır ile beraber tuvalet alışkanlığı çocuğunuza kolay gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu