Eğitim & Kurs

Devlet Konservatuvarı Giriş Şartları Nelerdir?

Devlet konservatuvarında öğrenci olmak isteyenler için devlet konservatuvarı giriş şartları hakkında bilgi veriyoruz. Bazı üniversitelerin farklı kriterleri, özel olarak farklı istekleri bulunsa da aşağıda verilen kriterler dahilinde devlet konservatuvarına giriş için gerekli hazırlıklarınızın yapabilirsiniz.

Devlet Konservatuvarı Bölümleri

Üniversitelerin devlet konservatuvarı farklı bölümlerden oluşabiliyor. Öncelikle bu birimde hangi bölümlerin olduğuna bakalım. Sanatın akademik olarak oluştuğu yer hakkında önden bilgi sahibi olmanız sizi de avantajlı bir konuma taşıyacaktır.

  • Opera,
  • Koro ve Dans,
  • Sahne Sanatları,
  • Modern Dans Ana Sanat Dalları,
  • Müzik Flüt Gitar Keman Ana Sanat Dalları gibi çok sayıda bölümde eğitim verilebilir.

Her bölüm için istenen kriterlerin farklı olduğunu da söyleyebiliriz. Devlet konservatuvarı yetenek sınavları için kişinin hangi bölümü istediği önemlidir. Genel bilgilerden ziyade mutlaka yetenek sınavlarından önce girmek istediğiniz üniversitenin duyurularını kontrol ederek, istenenler hakkında bilgi almalısınız.

Devlet Konservatuvarı Giriş Şartları

Çok sık rastladığımız devlet konservatuvarı giriş şartları nelerdir sorusunu geniş çapta cevaplamak gerekirse, ilk olarak kişinin mutlaka lise mezunu olması gerektiğini söyleyelim. Herhangi bir üniversite bölümüne girmek için sağlamanız gereken şart budur. Bazı üniversitelerde yaş şartı aranmaktadır. 21 yaşını doldurmamış olan kişilerin devlet konservatuvarında yer alabileceği bildirilmektedir. Özellikle bu kriterin sahne sanatları için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Üniversite giriş sınavında yeterli puanı yapan kişiler, yetenek sınavlarına girişe hak kazanır.

Devlet Konservatuvarı Yetenek Sınavları

Üniversite sınavınızdaki başarınızın ardından mutlaka yetenek sınavına girmeniz gerekecek. Çok sayıda kişinin girmeye hak kazandığı bu sınavda kısa bir süre kendinizi gösterme şansınız olacak. Almış olduğunuz eğitimlerin beraberinde, kendinize güvenli bir şekilde bu aşamayı atlatabilirsiniz. Belirtilmiş olan kontenjan dahilinde devlet konservatuvarına giriş hakkı kazanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu