Anne-Çocuk

Çocuğunuz Akıllı Ama Öğrenemiyor Mu?

Çocuklarda hiperaktivite bozukluğu birçok problemi de beraberinde getiriyor. Uzmanlar çocuğunuz akıllı ama öğrenemiyorsa DEHB sorunu olabilir. Bu tür çocukların okul döneminde evvel çocuk ve ergen psikiyatrları ile görüşmeleri gerekiyor. Tedavi edildikten sonra okul hayatının daha başarılı olmasının söz konusu olacağı bilinirken, çocuklardaki aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliğinin yaramazlıkla karıştırılmaması gerektiği görüşündeler.

DEHB Nasıl Anlaşılır?

DEHB sorununun anlaşılması için çocuklarda aşağıdaki belirtlerin süreklilik arz etmesi ve dikkat çekecek kadar fazla olması gerekiyor.

  • Aşırı hareketlilik,
  • Yerinde duramama,
  • Sürekli dikkatin dağılması,
  • Sosyal ortamlarda yerinde oturamama, ayakta dolaşma,
  • Unutkanlık,
  • Çok konuşma,
  • Sabırsızlık,
  • Yanlış okuma gibi birçok problem görülebilir.

Ailelerin vakit kaybetmeden aşırı hareketli çocuk durumunu bir psikiyatr ile paylaşmaları ve gereken tedbirleri almaları hayatlarını kolaylaştıracaktır.

Sosyal Sorunlar da Dikkate Alınmalı

Sosyal ortamlarda sıra bekleyememe, lafların arasına girerek söz kesme, düşünmeden hareket etme, oyun bozma, sık sık kaza geçirme gibi birçok belirti ile DEHB, isteklerin hemen yerine getirilmesi, uzun süre bir oyunu sürdürememe gibi işaretlerle gündeme gelmesi söz konusu oluyor

Nasıl Tedavi Edilmeli?

Ağır depresyon ilaçları yerine çocuğun bir spor alanına yönlendirilmesi, hareketliliğini ve enerjisini atabileceği bir ortamının olması şarttır. İlaç kullanımı çocuklar için ideal bir çözüm değildir. Bu yüzden kimyasal zarar yerine çocuğun hareketliliğinin kontrol edilmesinin tercih edilmesi gerekiyor.

Çocukların okul döneminde aileleri, öğretmenleri ve diğer çocukların düzenini etkileyecek davranışlarının ciddi zararlar vermesi söz konusu olabiliyor. Çocukta öğrenme güçlüğü ve diğer problemler baş gösterdiğinde mutlaka gereken tedbirlerin alınmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Tabi öğrenme güçlüğü Disleksi sorunundan da kaynaklanıyor olabiliyor. Bu durumda da bir çocuk ve ergen psikiyatrına giderek çocuğu izletmek gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu