Yaşam

Beyaz Eşyaların Ömrünü Uzatmanın Yolları Nelerdir?

Beyaz Eşyaların Ömrünü Uzatmanın Yolları Nelerdir? Ev aletleri elektrikle çalıştığı için güçlü akımlar nedeniyle bozulmaya karşı dirençlerini korumakta zorlanabilirler.

Beyaz Eşyaların Ömrünü Uzatmanın Yolları Nelerdir? Ev aletleri, evde en çok dikkat ettiğimiz eşyalar olarak görülebilir. Ev aletleri hem fiyatları hem de ihtiyaçları açısından oldukça önemlidir ve dayanıklı olmasını istediğiniz ürünlerdir. Ancak ne kadar dikkatli olursak olalım bazen yaptığımız küçük hatalar bu eşyaların ömrünü kısaltabilir ve hatta bozulmalarına neden olabilir.

Evde dikkat edilecek beyaz eşyalara örnek olarak bunlar gösterilebilir;

  • Mikrodalga
  • Buzdolabı
  • Çamaşır makinesi
  • Bulaşık makinesi
  • Fırın

İşte Beyaz Eşyalarınızın Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler…

– Elektrikli süpürgeyi belirli bir süre kullandıktan sonra filtreleri temizleyin. Boruyu veya tutamağı engelleyen herhangi bir engel olmadığından emin olun. Torbanın dolu olmadığından emin olun. Deliği kapatan herhangi bir malzemeden uzak durun. Bu şekilde uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

– Çamaşır makinesinin düz olmayan bir yüzeyde olmadığından emin olun. Çamaşırları yıkadıktan sonra kapağı açık bırakmak makinenin nefes almasına ve nemden uzak durmasına fayda sağlar. Yeterli miktarda deterjan kullanmaya dikkat edin ve çok fazla deterjan koymayın. Keskin nesneler makinenin iç kısmına zarar vereceğinden, çamaşırlarınızı yıkamadan önce ceplerinizi kontrol ederek makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

– Kurutma fanını yılda bir kez yetkili servisi arayarak temizleyiniz. Ön paneli ve kurutucunun içini de kontrol etmeye dikkat edin. Düzenli temizlik ile makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

– Bulaşık makinesinin alt kısmındaki bölmedeki filtreleri kontrol edin. Bu bölmeyle bulaşık makinesinin suyu tahliye ettiğinden emin olun. Hiçbir şeyin onu engellemediğinden emin olun.

– Fırını kullandıktan sonra temizlemeyi unutmayınız. Parşömen kağıdı kullanmaya dikkat edin. Özellikle soba kısmında biriken kiri temizler, gazın rahat akışına yardımcı olur. Fırının içindeki kiri temizlemeye özen gösteriniz ve duman çıkma ihtimaline dikkat ediniz. (patlayıcı olabilir)

– Buzdolabının altındaki kompresör ızgaralarını yılda bir elektrikli süpürge yardımı ile temizleyiniz. Buzdolabı kapak lastiklerinin düzenli olarak hava sızdırmamasını sağlayarak motorun aşırı ısınmasını ve enerji tüketmesini de önleyebilirsiniz. Ayrıca buzdolabının kapısını çok uzun süre açık bırakmamak da buzdolabının ömrünü uzatacak bir diğer yöntem olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu