Sağlık

Bel Fıtığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Bel Fıtığı

Bel ve sırt ağrıları günümüzde en sık görülen problemlerdendir. Bel fıtıkları yapılan istatistiklere göre dünyada baş ağrısından sonra görülen en yaygın sağlık problemidir. Bel ağrılarının sebebini yalnızca bel fıtığına bağlamak doğru bir yaklaşım değildir. Bel ağrılarının sebebi, bel fıtığı olabileceği gibi bunun yanında karın bölgesindeki rahatsızlıklar, jinekolojik bir takım hastalıklar, enfeksiyonlar ve romatizma sebebiyle ortaya çıkan iskelet sistemimizdeki problemler de bel fıtığına sebebiyet verebilmektedir. Bu yazımızda bel fıtığına sebep olan etmenlerden bahsedeceğiz.

Bel fıtığı nedir?

Ters bir hareket yaptığımızda veya kaldırmakta zorlandığımız ağır bir yük taşıyorsak bu aktivitelerimiz belimizde olan koruyucu kısmın yırtılarak, çekirdeğin arka kanala doğru fırlamasına sebep olur. Bu fırlayan kısım bacak sinirlerine baskı yaparak bu sinirlerin gerektiği gibi çalışmasını engeller. İşte bel fıtığı denilen sağlık problemi budur.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri genelde güç kaybı, hareket yeteneklerimizin azalması, bir veya her iki bacağımızda oluşan ağrılar, uyuşmalar, yürürken ve otururken güçlük çekmek olarak kendini belli etmektedir. İlerleyen safhalarında bel fıtıklarında kişilerde idrarını tutamama, iktidarsızlık gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Bel Fıtığından korunma Yolları Nelerdir?

Bel fıtığından korunma yolları konusunda aşağıda sıraladığımız koruyucu önlemleri uygulayabilirsiniz.

  • Özellikle bel ve karın bölgelerini çalıştıran egzersizler yapmak. Unutmayınız ki bel ve karın adalelerinin güçlü olması omurgaya binen yükü hafifletir.
  • Belinize binen yükü hafifletmek ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyet yapın.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu