Sağlık

Ayak Kokusunu Önlemenin Yolları

İnsanların büyük kısmında oluşabilen ayak kokusu önlemek için pek çok yöntem bulunur. Siz de bu yöntemleri kullanarak ayak kokularından kurtulabilirsiniz.

Ayak Kokusunun Nedenleri

Sürekli ayak kokusu ile karşılaşılan insanlar için ayak kokusu neden oluşur sorusuna cevap bulmak son derece önemlidir. İnsanlar ayaklarında oluşan kokunun nedenini bularak ona uygun giderme yollarını ortaya çıkarır.

Ayakların genellikle ter nedeni ile koktuğu yönünde bir bilgi vardır. Maalesef bu durum gerçeği tam anlamı ile yansıtmamaktadır. Çünkü ayakların kokmasının asıl nedeni ter değildir. Terleme sonucunda ayaktaki kötü bakteriler, ayak kokusunun oluşmasına neden olur. Kronik ayak kokusundan kurtulmanın ise birkaç basit yöntemi vardır.

Ayaklarınızın Islak Olmamasına Özen Gösterin

İnsanların gündelik hayatlarında sık bir şekilde karşılaştıkları ayak kokusu, genellikle ıslaklık ile ortaya çıkar. Bu nedenle de ayaklarımızın ıslak durmasına izin vermezsek kokudan az da olsa kurtulma şansı yakalanır. Bu noktada ayakların sürekli olarak havalandırılması büyük önem taşır. Evde mümkün olduğunda çorapsız ve ayakkabısız dolaşmak önerilir. Ayaklar ne kadar havalanırda koku oluşumu da o kadar ortadan kalkar. Ayak kokusundan kurtulma ilk adımı olarak bu nedenle ayakların ıslak tutulmaması ve sürekli havalanması yer alır.

Nem Tutmayan Çoraplar Tercih Edin

Ayaklardaki kokuyu ortadan kaldırmak için çorap seçiminize dikkat etmelisiniz. Sürekli ayağı nemli bir şekilde tutan çoraplar; ayak kokusunun daha da artmasına neden olur. Bu noktada da pamuklu çoraplar tercih ederek ayak kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Doğru Ayakkabı Seçin

Ayakkabı seçimi de ayak kokusunu yok etme noktasında önemli bir etmendir. Bu nedenle de ayak kokusundan kurtulma yolları arasında hava geçiren ayakkabı tercihleri yer alır. Ayakkabının hava geçirmesi, ayaklarında ayakkabı içerisinde rahat etmesine yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu