Sağlık

Aşırı Şişmanlığın Nedeni?

Günümüzde tüm toplumların en önemli sorunu olan obezite konusunda gerekli çalışmaların yapılabilmesi için öncelikle sorunun nedenlerinin tespit edilmesi gerekir.

Şişmanlığa Neden Olan Etmenler

Kadınlar ve erkekler aşırı şişmanlık durumundan uzaklaşıp bir an önce ideal kilolarına ulaşmak isterler. Ancak kimi zaman insanlar için kilo vermek sanıldığı kadar kolay bir durum oluşturmaz. Bunun için de bir takım önlemlerin alınması gerekir. Kilo vermek için ilk öncelik neden kilo alındığının bilinmesidir.

Aşırı şişmanlığın ortaya çıkardığı nedenlerin belirlenmesi çözüm yoluna ulaşmada etkilidir. Çünkü herkesin kilo almasının nedeni birbirinden farklı olabilir. Bu durumda da kişilere uygulanacak yöntem de birbirinden farklı olacaktır.

Hareketsizlik

Aşırı şişmanlığın en önemli nedenleri arasında hareketsizlik gelir. İnsanlar hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemektedir. Günümüz toplumları da gittikçe hareketsiz bir hale bürünür. Buna bir de aşırı beslenme eklenince insanların aşırı kilo almaya başlaması da kaçınılmaz oldu. Harcadığından daha fazla kalori alan kişiler aşırı şişmanlamanın önüne geçemedi. Bu yüzden de aşırı şişmanlık nedenleri arasında ilk sırada hareketsizlik yer alır.

Beslenme Tarzı

Hareketsizlik ile birlikte beslenme tarzı da kişilerin aşırı kilo almasına neden olur. Gün boyu ofislerde oturarak çalışan insanlar iş çıkışlarında da evde ya da dışarıda oturarak zaman geçirirler. Bu nedenle de insanların hayatlarında hiçbir şekilde hareket alanı yer almaz. Buna bir de dışarıdan yenilen yüksek kalorili yiyecekler eklendiğinde, sonuç kilo problemi olarak karşımıza çıkar. Fast food beslenme bu noktada kişilerin kilo almasında oldukça önemli bir etmendir. Doymuş yağ içeren besinlerin tüketilmesi nedeni ile hızla yayılan bir obezite problemi ortaya çıkar. Aşırı şişmanlığa neden olan etmenler ortadan kaldırılarak kişilerin sağlıklı bir yaşama ve ideal kilosuna ulaşması sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu