Güzellik

Yüksek Koruyucu Faktörlü Güneş Kremi Yapımı

Koruyucu Faktörlü Güneş Kremi

Yaz aylarında cildin kurumasına ve çatlaklar oluşmasına neden olan en olumsuz etken zararlı güneş ışınlarıdır. Fazla güneş ışığına maruz kalmak ciltte güneş lekeleri oluşturabildiği gibi cildin nem dengesinin de bozulmasına neden olabilmektedir. Kozmetik mağazalarında cildinize uygun koruyucu faktörlü güneş kremleri tercih etmek yerine evde doğal yollarla kendiniz hazırlayabileceğiniz yüksek koruyucu faktörlü güneş kremi ile hem cildinizin doğal güzelliğini koruyabilir hem de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden doğal yollarla en aza indirmeye katkı sağlayabilirsiniz. Aşağıda tarifini vereceğimiz güneş kremi malzemelerini kolaylıkla eczane veya aktarlarda bulabilirsiniz.

 

Güneş kremi için gereken malzemeler

6 tatlı kaşığı susam yağı(rafine edilmemiş)

2 tatlı kaşığı avokado yağı(rafine edilmemiş)

2 tatlı kaşığı jojoba yağı(rafine edilmemiş)

2 tatlı kaşığı badem yağı(ceviz yağı da tercih edilebilir)

2 tatlı kaşığı shea yağı

4 tatlı kaşığı kakao yağı

1 tatlı kaşığı bal mumu

1 çat kaşığı soya lesitin(sıvı)

4 tatlı kaşığı aloavera jeli

4 tatlı kaşığı lavanta yağı(gül yağı da tercih edilebilir)

1 çay kaşığı boraks

3 tatlı kaşığı havuç tohumu yağı

İsteğinize bağlı olarak 4-5 damla kadar hindistan cevizi yağı

Güneş kreminin hazırlanması ve uygulanması

Öncelikle bir kavanoz içerisine balmumunu alarak benmari usulü eritin ve yukarıda belirtilen tüm malzemeyi kavanoz içerisine ekleyerek kavanozun ağzını kapatın. Malzemelerin karışması açısından yavaş yavaş 5-10 dakika kadar kavanozu çalkalayarak buzdolabında soğumaya bırakın.

Cildinizin zararlı etkilerinden korumak için hazırladığınız yüksek koruyucu faktörlü güneş kreminiz soğumasının ardından kullanıma hazır hale gelmiş demektir. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce yüzünüz de dahil olmak üzere açıkta olan tüm vücudunuza bu karışımdan bir miktar uygulayarak kendinizi doğal yollarla koruma altına alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu