Hamilelik

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Kişi hamile olmamasına rağmen hamilelik belirtilerini yaşadığı durum yalancı gebelik olarak adlandırılır.

Hamileymiş gibi görülen belirtiler kadınların genellikle anne adayıymış hissine kapılmalarına sebep olur. Peki, bu durumda yalancı gebelik nasıl anlaşılır? Bunu anlamak için en garanti ve en hızlı yöntem ultrasonografidir. Doktorlar bu durumların yaşandığı kadınların karınlarına ultrason ile baktığında hamileliğin olmadığını kolayca görebilir. Bu yöntemin yanı sıra kandan yapılan hamilelik testi de kadının hamile olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı olur. Yapılan testin sonucunun negatif olması hamileliğin olmadığını işaret eder. Bu tarz durumlar engel olarak en fazla üreme çağındaki kadınları etkiler.

Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yalancı gebelik belirtileri incelendiğinde bu belirtiler normal hamilelik belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Sıklıkla görülen yalancı hamilelik belirtilerine bakıldığında bunlar içerisinde baş dönmesi, kusma ve mide bulantısı, hassasiyet, adet görmeme, karında şişlik, göğüslerde büyüme ve kilo alma gibi belirtiler yer alır. Bunların yanı sıra bazı kadınlar yalancı gebelik olmasına karşın karınlarında bebeğin hareketini hissettiklerini dahi ifade ederler. Ancak hissedilen bu hareketler bebek değil de kasların istem dışı şekilde harekete geçmesi ve bağırsakların çalışmasıdır. Yalancı hamilelikte bu belirtiler genellikle bir ya da iki ay boyunca devam eder.

Yalancı Gebelik

Yalancı gebelik durumunun asıl nedeni tam olarak bilinemese de psikolojik nedenlerin ağırlıkta olduğu belirtilir. Kısırlık problemi yaşayan, bebek sahibi olmayı çok isteyen, rahmi alınan ve düşük yapan kişilerde daha çok görülür. Bu gibi durumlarda beyin hamileliliği kabul eder. Buna bağlı olarak da hamilelik belirtileri meydana gelir. Yalancı gebelik bunların yanı sıra çocuk sahibi olmaktan korkan kadınlarda da ortaya çıkabilir. Hatta nadir de olsa bu durum erkeklerde de olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu