Sağlık

Sporun Kadın ve Erkek Bireyler Üzerindeki Etkisi

Yapılan sporun kadın ve erkek bireyler üzerindeki etkisi incelendiğinde, birçok farklılık göze çarpmaktadır. Kadınlar spor yapma amacıyla daha çok yürüyüş yapmayı tercih ederken, erkekler futbol gibi takım oyunlarını tercih ediyor. Bunun sebebi de erkeklerin kendilerini takım oyunları esnasında daha güçlü ve kendilerine güvenli hissetmeleri, aynı zamanda da itibar kazanmaya yönelik bir bilinçaltı düşüncesidir. Kadınlar ise büyük oranda yürüyüş veya fitness ağırlıklı bireysel sporlara yöneliyor, bunun altında erkek sporculardan farklı olarak güzel görünme, zinde kalma ve geç yaşlanma amacı yatıyor. Sonuç olarak, her iki cinsiyet için de spor yapmak, sağlıklı yaşamın en önemli koşullarından biri ve mutlu bir düşünce yapısı için olmazsa olmaz denilebilecek bir faaliyet.

Kadın ve Spor

Kadınlar fiziksel açıdan erkeklere göre farklı oldukları için ekstra ağırlık ile yapılan sporlardan çok, kendi vücut ağırlıklarını kullanabilecekleri sporlara yöneliyorlar. Bu anlamda pilates, fitness ve doğa yürüyüşleri bayanlar için çok uygun sporlar. Bunların yanında kadınlar tenis ve voleybol gibi sporlarda da oldukça başarılı olabiliyorlar, takım çalışmasının ve uyumun verdiği mutluluk da cabası.

Son yıllarda kadınların spor yapma oranları da eskiye göre artmış durumda, bunu kadının iş hayatında daha faal olması ile bağdaştırabiliriz. Aynı zamanda yıllardır süregelen sağlıklı yaşam konsepti ülkemizde de popülerliğini koruyor. Kadınların stres atmak, sosyalleşmek, kilo vermek dolayısıyla mutlu olabilmek için spor yapmayı seçmesi oldukça anlamlı ve faydalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu