Sağlık

Sofraların Sultanı Yoğurt Hakkında Bilmediklerimiz

Sofraların Sultanı Yoğurt Hakkında Bilmediklerimiz
   Yoğurt yüzyıllardır mutfakların baş tacı, her geçen gün, bilinen faydalarına bir yenisi eklenmekte, yoğurdun bazı zehirlenmelere karşı panzehir olma, bünyesinde barındırdığı kalsiyum ve antioksidan etkisi hemen hemen herkes tarafından bilinir.
   Son zamanlarda ise Massachusetts üniversitesinin bünyesinde yapılan araştırmaların sonucuna göre, yoğurtta afrodizyak etkinin varlığısaptandı. Düzenli olarak yoğurt yedirilen laboratuar farelerinde gözlenen, testislerinin yoğurtsuz beslenen farelere göre- %20 daha fazla büyüdüğü yönünde oldu.
   Gelin sofralarımızda eksik etmememiz gereken yoğurdun diğer faydalarına birlikte bakalım
Bağışıklığa olan desteği
Ülseratif kolit ile kolon kanseri gibi bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklanan bir dizi hastalık riskini minimuma indiriyor. Bağırsakları düzenli çalıştırarak bağırsak tembelliğinin önüne geçiyor.
Cilde faydası ise azımsanamayacak düzeyde, maskelere eklenen yoğurt ile cilt daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm alıyor.
Bünyesinde barındırdığı antioksidanlarla sizin hastalıklara yakalanma risklerinizi en aza indirmenin yanında, kalp damar sağlığınızın korunmasını sağlayacak maddeler içeriyor. Düzenli olarak sofralarda bulundurulan yoğurdun bir çok hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunuyor.
Bebeklikten itibaren tüketilen yoğurdun kemik ve diş sağlığına olan faydası oldukça yüksek.
Sağlıklı kilo vermede yoğurt kendisine diyet listelerinin başında yer edinmiş. Yoğurdu isteksiz tüketen çocuklar için sevdiği meyvelerden hazırlanmış meyveli yoğurt yedirebilirisiniz.
Ayrıca ani tansiyon düşmeleri veya yükselmelerinde sarımsakla birlikte tüketilen yoğurdun tansiyonu düzene sokma özelliği bulunmakta. sürekli tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği halinde bir sağlık kuruluşuna gidin, sarımsaklı yoğurtla ayarlamaya kalkmayın.
Yoğurdun bütün bu faydalarından yararlanmak için mümkünse doğal yoğurt tercih edin.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu