Güzellik

SİVİLCE HAKKINDA DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

 

SİVİLCE HAKKINDA DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

Sivilceler herkesin canını sıkan bir problemdir.Sivilceyle mücadelede bugüne kadar pek çok yol denenmiş olmasına rağmen,doğru bildiğimiz yanlışlar ve yanlış bildiğimiz doğrular olduğunu unutmamalıyız.

Yapısal durumlar ve hormonal değişiklikler sivilcenin en önemli sebebidir.
Doğru: Sivilcenin en sık görüldüğü dönemler bedensel ve cinsel gelişmenin en fazla yaşandığı ergenlik dönemleridir. Hormonal değişikliklerle birlikte görülen bazı bedensel değişimler,yüzde sivilcelerin oluşmasına neden olur..

Vücudun her yerinde sivilceler oluşabilir.
Doğru: Her ne kadar sivilce lezyonları yüz bölgesinde daha çok ortaya çıksa da aynı zamanda boyun,göğüs,omuz,kafa derisi, kol ve bacaklarda da görülebilir.

Sivilceleri sıkmak kalıcı olan iz ve lekelere sebep olur.
Doğru: En doğrusu sivilcelerinize hiç dokunmamaktır. Eğer iltihap derinizde onu çıkartmak için kuvvetle sıkmak,iltihabın daha fazla derine kaçmasına,daha uzun süre ve daha farklı boyutta devam etmesine hatta iz kalmasına neden olur.Sivilceleri sıkmanın izlere ve lekelere kesinlikle sebep olduğunu hiç unutmayın.

Sivilce geçici bir sorundur.
Yanlış: Sivilce geçici bir olay değildir. Ancak tedavi edilebilir bir sorundur. Sivilceler hemen bir gecede iyileşmez ve cildinizin tamamen düzelme belli bir zaman alır.Sıcakta veya egzersiz sonrasında bu izler daha da görülebilen bir hale gelebilir.

Dikkatli olursam sivilcenin yüzeydeki kısmını sıkabilirim.
Yanlış: Zaman zaman çok isteseniz bile,sivilcelerinizi sıkmamaya çalışın. Çünkü,sivilceyle fiziksel temas sonucunda enfeksiyonun yayılma olasılığı artar.Ve dolayısıyla da iyileşmeyi geciktirir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu