Eğitim

Okul Araç Gereçleri Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Okul Araç Gereçleri Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli? Yeni öğretim eğitim yılı başlamasına yakın çoğu velinin aklında okul araç ve gereçleri hakkında soru işaretleri yer almaktadır. Özellikle okul araç ve gereçlerin kaliteli olmaması hem velinin cebini yakıyor hem de öğrenciye zarar veriyor.

Okul araç ve gereçleri öğrencinin eğitim hayatında çokça işine yarayan kalem, silgi, açacak tarzı aletlerdir. Bunlar olmazsa eğitim hayatı zorlaşacaktır. Bu nedenle her eğitim dönemi başlamadan önce öğretmenler tarafından verilen bir listeye göre bu araç ve gereçler çeşitli yerlerden temin edilebilir.

Bunun dışında okul araç ve gereçleri bakımından bazı önemli markalar varken bazı markalarda iyi olmasına rağmen erkenden bozulmalarının yanı sıra çocuğa da zarar vermektedir. Özellikle Çin menşeili bazı pastel boyalar, sulu boyalar içerikleri çeşitli kimyasallar nedeniyle birden çok zarara yol açmaktadır.

TSE-CE- EN işaretleri

Tercih edilecek okul araç ve gereçleri üzerinde mutlaka TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ve CE işaretlerinden birinin veya Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş ‘EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 ve EN 71-9‘ normlarının olmasına dikkat edilmelidir.

TSE damgasının önemine bakacak olursak 1964 yılından bu yana ürün belgelendirme hizmetleri kapsamında verilen bu işaret Bir ürünün üzerinde TSE Markası bulunmasının nedeni bu ürünün üretim yerinde tetkikler yapıldığını, ürünün TSE laboratuvarlarında test ve muayenelerden geçtiğini göstermektedir.

CE İşareti ise üzerine iliştirildiği ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren işaretler arasında yer almaktadır. CE işareti bulunan araç ve gereçler aynı zamanda güvenli eşyalardır.

Üreticisi Bilinmeli

Üreticisi bilinmeyen araç ve gereçler alınmamalıdır. Özellikle Çin firmaları tarafından piyasada ucuza bu araç gereçler satılmaktadır. Ürünlerin arka veya yan tarafına bakarak Made in China yazısı varsa bu ürün tercih edilmemelidir.

Boyalara Dikkat Edilmeli

Yukarda da bahsettiğimiz gibi ürünlerin boyası bazen çeşitli kimayasallar içerebilir bu da ürünün kullanımını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bu tür ürünler alırken var olan boyanın zararlı kimyasallar içermemesine dikkat edilmelidir.

Yaş Grubuna Uygunluk

Bu tür ürünler alırken yaş grubuna uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu