Sağlık

Multiple Skleroz Hastalığının Şikayetleri Nelerdir?

Multiple skleroz

 

Multiple skleroz hastalığı sinsi bir şekilde belirti vermeden başlayabilmektedir. Şikayetlerin bazı hastalarda az olması nedeniyle tedavisiz kendiliğinden düzelebilen bir hastalık olduğu düşüncesiyle tanı gecikebilmektedir. Genellikle hastalarda tekrarlayan baş dönmeleri, dengesiz ataklar, görme kaybı veya bulanık görme, göz siniri iltihabı, çift görme ve peltek konuşma gibi belirtiler görülebilmektedir. Ayrıca vücudun bir yarısında veya her iki bacakta uyuşma-güç kaybı, yüzde oluşan ağrılar ve idrar tutamama gibi problemler oluşabilmektedir. Multiple skleroz hastalığına sahip bireylerde şikayetler yavaş yavaş kötüleşen bir seyir alabildiği gibi düzelmelerde görülebilmektedir. Ayrıca bu hastalık depresyon gibi psikolojik açıdan zarar verebilmektedir.

     Multiple Skleroz Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Multiple Skleroz hastalığının bazı çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri iyi huylu olan kalıcı hasar bırakmayan türüdür. Hafif ataklar vardır ve atakları tam düzelme takip etmektedir. En sık gö

Multiple Skleroz

rülen MS hastalığı çeşidi ise tekrarlayan ve düzelen cinsidir. Bu hastalar farkına varmadan atakları geçirir ve ardından düzelirler. İkincil ilerleyici MS hastalığında ise atak-iyleşme-atak-iyleşme şeklinde ilerlerken, bir atak geçirir ve bu ataktan sonra iyleşememektedir. Yatağa bağlı MS grubunda ise, MS hastalığının çeşitleri arasında en tehlikeli olanıdır. Bu hastalar da ataklardan sonra iyleşme görülmemektedir. Hastanın durumu giderek kötüleşir. Çok nadir rastlanan bir çeşididir. Diğer bir tehlikeli tür ise Malburd cinsidir. Bu hastalar bir atak geçirirler ve bu atak sonucunda hasta ölür. Bu da çok nadir olarak görülen türlerden biridir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu