Eğitim

LGS Türkçe Soruları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LGS Türkçe Soruları Hakkında Bilmeniz Gerekenler! LGS’de Türkçe sorularını tamamen doğru yapmak için nasıl çalışılır? LGS Türkçe sorularda başarılı olmanın yolu “okumaktan” geçer.

LGS Türkçe Soruları Hakkında Bilmeniz Gerekenler! Türkçe soruları ağırlıklı olarak anlam ve dil bilgisi sorularından oluşmaktadır. Semantik sorular paragraf sorularıdır. Paragraflardaki soruların oldukça uzun olduğunu biliyorsunuz. Paragraf sorularında başarılı olmak için öncelikle önyargılarınızı bir kenara bırakmalısınız. Sorunun uzun olması zor olduğu anlamına gelmez. Paragraf sorularını çözerken önce sorunun kökünü okumalı, ardından metne geri dönmeli ve cevabın önemli kısımlarına odaklanmalısınız.

Paragraf Sorularında Başarının Sırrı

Paragraf sorularında başarılı olmak için hızlı okuma, yorumlama, akıl yürütme ve sonuç çıkarma gibi becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Bu becerileri geliştirmenin bir yolu çok sayıda paragraf sorusu çözmek, diğeri ise kitap okumaktır. Paragraf soruları okumayı gerektirir, bu yüzden çalışmalarınızda çok okumaya odaklanmalısınız. Dilbilgisi sorularında başarılı olmak için iyi miktarda konu çalışması yapmış olmalısınız. Konunun önemli kısımlarını not almalısınız. Dil bilgisi kurallarını ezberleyerek öğrenmek yerine birçok soru çözüyor ve öğrendiklerinizin kalıcılığını artırıyorsunuz. Dilbilgisinde başarılı olmak istiyorsanız, birçok soruya cevap vermenize yardımcı olur.

Paragraf sorularını çözmek için gerekli becerileri kazanmak ve kafanızda gramer kuralları oluşturmak, soru çözmeden asla olmayacak şeylerdir.

LGS Türkçe’de başarılı olmanın yolu bol bol soru cevaplamaktan ve kitap okumaktan geçiyor. Cevapladığınız sorular SEM tarzınıza ve becerilerinize dayanmalıdır. Bazı kaynakları kullanmaya devam etmelisiniz. Paragraf sorularını çözerken,

  • Zaman tutmalısınız.
  • Önce soru metninin altını çizmelisiniz.
  • Çözüme adım adım gitmelisiniz.
  • Taktik gerektiren soru türlerini bilmelisiniz.

İşte LGS Türkçe Soruları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sınavda başarınızı artırmak için birçok paragraf sorusu, tablo ve grafik yorumlama soruları ve yeni nesil sorular çözmelisiniz.

Anlamsal birimde; “Başarının anahtarına zaten sahibim.” Ne dediğini tahmin edebiliyoruz.

Artık sınav çalışmalarında hangi konunun çıkacağını düşünerek vakit kaybetmeden konunun eksikliklerini tamamlamaya odaklanmalısınız.

Kısaca tekrar edelim: Semantik bilgilerin ağırlıklı olarak bulunacağını bilerek LGS’ye hazırlanmanız gerekiyor. LGS 2021’deki ‘Grammar’ konularından sorumlu olmayacaktır.

Anlamsal konulara ek olarak; Deyimler, atasözleri, metin türleri, belagat, imla kuralları ve noktalama işaretlerini en iyi şekilde öğrenmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu