Sağlık

Kolunuzdaki Benler Cilt Kanseri Habercisi Olabilir

 

Vücudunuzu incelediğiniz de birçok ben ile karşılaştığınızı görebilirsiniz. Bu benlerin anlamlarını insanlar çok bildiğini söyleyemeyiz. Araştırma ihtiyacı bile duymadıklarını söylemek bile doğru olabilir. Uzmanların araştırmaları sonucu sağ kol da bulunan benlerin cilt kanseri riskini de arttırdığı gözlenmektedir. Uzun bir süre araştırmalar yaparak uzmanlar bu benlerin ve lekelerin yapılarını incelemişlerdir.

Koldaki Benler Cilt Kanseri Yapar mı?

Sağ kolunuzdaki benlerin sayısı bize bu konu hakkında fikir vermektedir. Bu sayı 7 ve üzerinde ise muayeneye gidip kontrol ettirmek önerilmektedir. Uzmanlar farklı ülkeler ve farklı şehirler de yaptıkları araştırmalar ile 100 binlerce kadın üzerinde kollarındaki ben sayılarına göre rahatsızlıklarını araştırmış ve vücudunda 100’den fazla ben bulunan kadınların sadece kollarında 7’den fazla ben gördüklerini ve cilt kanseri riskini taşıdıklarının kanısına varmışlardır.

Bu araştırmanın diğer tarafında da sigara kullanan kişilerde de bu sayı artmaktadır. Erkekler de daha çok vücutta görülen bu benler kadınlar da ise kol ve bacaklar da görülmektedir.

Benlerin Çıkarılması Tehlikeli Bir Durum Mudur?

Benlerin cilt kanseri taşıdığı riski araştırılmadan öncede, bu benlerin vücuttan çıkarılmaması gerektiğini hekimler tarafından bilmekteydik fakat bazı rahatsız eden benler cerrahi tedavi yöntemleri ile birlikte çıkarılmaktaydı. Benlerin alınmaması gibi bir düşünce her zaman olan doğru bir düşünce değildir. Eğer vücudunuza zarar veriyorsa bunları yukarda da bahsettiğim üzere cerrahi yöntemler ile kurtulabilirsiniz.

Cerrahi tedaviye başvurmadan önce kesinlikle kendi başınıza bir işlem yapmamanız gerekir. Cilt kanseri yapan benler düzgün bir şekilde test edilip bulunması gerekir. Bu yüzden de kendiniz bir işlem yapmayıp hekimin incelemesini beklemeniz gerekir. Cerrahi çözümler alınan benlerin hiçbir zararı vücuda hiçbir zararı yoktur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu