Güzellik

Kişisel Bakım

 

Kişisel Bakım

Sağlık, mutlu bir yaşamın sırrıdır. İnsanlar spor, düzenli beslenme ve uyku üçgeni ile sağlıklı bir yaşam sürmenin sırrını çözmüşlerdir. Bunların yanında alkol, uyuşturucu ve sigaradan da uzak durulması gereklidir.

İnsanlar sağlıklı olduktan sora mutluluğun yollarını ararlar. Ve artık temel gereksinimlerini karşıladıkları için bir dönüp kendilerine bakarlar. Kendi kusurlarını gidermeye, göze hoş görünmek için türlü yollara başvurmaya başlarlar. Çeşitli kozmetik ürünler sırf güzellik uğruna içeriğine bakmadan kullanılmakta.

Kadınlarda kişisel bakım çok geniş bir yelpazede incelenebilir: Cilt bakımı, saç bakımı, vücut bakımı, ayak bakımı,  ağız sağlığı, diş bakımı, makyaj…

 

 

Kadınlarda Cilt Ve Vücut Bakımı:

Bu bağlamda yüz bakımı için çeşitli yüz maskeleri, tonikleri kremler, yüz temizleme sütleri; genel olarak cilt için de kırışıklık azaltıcı kremler, serumlar ve çeşitli kimyasallar kullanılmakta.

Ama içerisinde birtakım kimyasal maddeler buluna böyle karışımlar yerine doğal maskeler de yapabilirsiniz.  Kendi evinizde, aktarlardan aldığınız birkaç malzeme ile yapacağınız bu maskeler emin olun daha sağlıklı. Kurutulmuş Çuha çiçeği, salatalık ve pirinç ununun kaynatılmasıyla elde edilen Salatalık Maskesi, cildin canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Civan perçeminin saf suda kaynatılmasıyla elde edilen karışıma su, limon suyu, zeytinyağı, bal ve çırpılmış yumurta sarısı eklenerek oluşturulan Bal maskesi de çöküntü ve kırışıkların giderilmesinde rol oynar.

Ayrıca kan dolaşımınızı hızlandırmak adına sadece yüzünüze değil vücudunuzun diğer birçok bölgesine yapacağınız ritmik hareketlerle kan dolaşımınızı hızlandırabilir, daha dinamik bir yapıya sahip olabilirsiniz.

Daha güzel görünmek için vücudun istenmeyen bölgelerinde çıkan tüylerin temizliğinin de sık aralıklarla yapılması gereklidir. Koltuk altı, genital bölge, bacak, kol bunlardan bazılarıdır. Kullanılan ağdanın markası da ciddi önem taşımaktadır. Sağlığınızı tehdit edebilecek düzeyde kalitesiz ağdalar kullanmamalısınız. Uzun süre alınmayan koltuk altı tüyleri ter kokularına sebep olacaktır.

Kadınlarda Saç Bakımı:

Kuşkusuz burada kadınların (belki erkeklerin de) en büyük problemi saç dökülmesidir. Sık kullanılan şampuanın değiştirilmesi, nemli ortam buna birer neden teşkil etse de saç dökülmeleri genetik de olabilir. Yapılan araştırmalar, saç dökülmesinin beslenme düzeni ile ilişkili olduğunu kanıtlamıştır. Üzüm çekirdeği yağı ve karanfil yağının saç dökülmelerine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca düzenli olarak saçın bakımının yapılması gereklidir. Kırıkların alınması buna bir örnektir. Uzayan saç bir zamandan sonra kırılmaya başlar. Ve hoş olmayan bir görüntü meydana getirir.

Makyaj:

Kadınlar, güzel görünmek için çeşitli kimyasal içerikli ürünleri yüzlerine sürerler. Gözlerine, kirpiklerine, dudaklarına, yanaklarına sürdükleri bu makyaj malzemeleri aslında çok zararlıdır. Kapatıcılar ile ciltteki kusurlar kapatılırken, fondötenler ile mat cildinizi aydınlatabilirsiniz. Eyeliner ile kirpiklerinizi şekillendirerek bir nevi gözleriniz etrafına bir çerçeve yapmış olursunuz.  Rimel ise kirpiklerinizi daha yoğun gösterir. Allık erkeklerin deyimiyle “Yüzde tokat atılmış havası uyandırmak” için yani mat olan yüze kırmızı tonlarında bir renk katmak için kullanılır. Rujlar dudaklarınızı belirginleştirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu