Sağlık

Karın Ağrısının Sebebi

Karın ağrıları bazı dönemlerde hastalığın ilk belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzmanlar karın ağrılarının sebeplerini açıkladı.

Günlük hayatımız içerisinde en fazla yaşadığımız sağlık sorunlarının başında karın ağrıları gelmektedir. Hayatımız içerisinde yaşadığımız basit bir karın ağrısı problemi bazı zamanlar içerisinde ciddi bir hastalığın habercisi olarak bizlerin karşısına çıkabilmektedir.

Mide Ağrıları

Bu ağrı sorunları genel olarak göbek üstünde hissedilmektedir. Bu bölge üzerinde ortaya çıkan ağrılar en sık sebebi gastrit sorunu olarak yer almaktadır. Gastritte genel olarak mide ağrısı tok karına ve bununla birlikte şişkinlik, hazımsızlık bulunmaktadır. Mide ülseri ağrıları genel olarak aç karına ve sırta vuran ağrılarla kendisini göstermektedir. Bu ağrılar insanları gece uykudan uyandırmakta, yemek yeme bir süre ağrıyı azalmasına neden olabilmektedir.

Karın Ağrıları

İlk olarak bu bölge üzerinde yer alan organların ağrılı hastalıkları düşünmesi gerekmetkedir. Karaciğer hastalıklarında ağrı sağ üst bölge üzerinde ve künt ağrı şeklinde görülmektedir. Viral hepatit sorunlarında ağrı önce mide bölgesi üzerinde başlar şiddetli iştahsızlık ya da idrar rengi üzerinde koyulaşma ortaya çıkarılmaktadır. Biraz zaman geçince ağrı sağ tarafta karaciğer bölgesi üzerinde belirgin hale gelmektedir. Karaciğer kanseri konusunda ağrı daha şiddetli ve beraberinde kilo kaybı görülmektedir. Bazı durumlarda sarılıkta ortaya çıkabilir. Bağırsak kanseri üzerinde ve diğer bağırsak hastalıklarında bu bölgede ağrı görülmektedir. Bu bölge üzerinde farklı ağrılarda ortaya çıkabilir.

Jinekolojik problemler ve bağırsak hastalıkları üzerinde bu bölgede ağrı duyulmaktadır. Bu bölge üzerinde en sık ağrı sebebi şişlik olmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu ağrılarla beraber idrar renginde koyulaşma ve idrara sık çıka sorunudur. Karın ağrılarında genel tanı ilk olarak hastanın şikayetleri ve muayenesi ile başlamaktadır. Hastanın şikayet ve muayene bulgularına göre doğru teknik uygulanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu