Teknoloji

iOS Sürümleri Arasında Geçiş Yapılabiliyor

Apple markasının ürünlerinde ve yazılımlarında kullandığı güvenlik önlemleri ve kısıtlamaları oldukça ciddi özelliklere sahip oluyor. Özellikle de yazılımlarının kırılmaya karşı son derece güçlü güvenlik duvarları ören Apple firması yeni nesil teknoloji ürünleri olan akıllı cihazlarındaki iOS işletim sistemine ilişkin büyük bir şaşkınlık içerisinde bulunuyor.

 

iOS Sürümleri Arasında Geçiş Yapılabiliyor
iOS Sürümleri Arasında Geçiş Yapılabiliyor

iOS Sürümleri Arasında Geçiş Mümkün

 

Bunun sebebi ise hiç beklenmedik bir şekilde başarılı bir hacker tarafından imkansızın başarılmış olması olarak öne çıkıyor. Çünkü Apple tarafından geliştirilen bu işletim sisteminin kırılmasına herkes imkansız gözü ile bakıyordur. Ancak bir hacker imkansızı başararak, tek bir cihaz üzerinde iOS işletim sisteminin sürümleri olan 7,6 ve 5 arasında geçişler gerçekleştirerek kullanma konusunda başarılı sonuca ulaştı.

 

Aslında bu konuda Apple firmasının yaklaşımı iTunes için kullandığı yazılım doğrulama güvenliği nedeni ile kullanıcıların Apple bu işletim sisteminin son sürümü olan 7’den 6’ya ya da daha düşük bir sürüme geri dönüş yapması mümkün değildi. Apple markasının bu mobil akıllı cihazlar için geliştirmiş olduğu işletim sistemine ilişkin olarak uğraşılarda bulunan hackerler tarafından son sürüm olan 7’den daha önceki sürümlere geçişin imkansız olduğunun açıklanmasının ardından bu yönde ilginç bir gelişme yaşandı.

iOS Sürümleri Arasında Geçiş Yapılabiliyor
iOS Sürümleri Arasında Geçiş Yapılabiliyor

 

Apple gibi dünya devi bir teknoloji ve yazılım markasının mobil işletim sistemini alaşağı eden hacker ise @winocm bu konuda yapılan açıklamalara inat yaparcasına tüm sürümler arasında geçişler yapılabileceğini açıklayarak, bunu kanıtlayan birde video çekti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İOS Sürümleri arasında geçiş yapıldığını daha önceden bilmiyordum. Sürümün hacklenmesi hiç beklenmedik bir şey. Oldukça şaşırdım. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu