Hamilelik

İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir 

 

İnfertilite, nedenli ya da nedensiz olarak tıbbi literatürde kısırlık olarak tanımlanmaktadır. Kısırlığın tespiti için ilk şartlardan birisi, çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerin 1 yıllık süre içerisinde sağlıklı birleşmeye rağmen gebeliğin oluşmamasıdır. 1 aylık sürede gebelik şansı %25 olarak değerlendirilmektedir. Kısırlık takibi için yıllık gebelik oranı olan %90 şansını yakalayamayanlarda ciddi tedavi aşamalarına geçilir. Tam olarak infertilite nedir, sorusuna hem erkeklerde hem de kadınlarda yahut her ikisinde de yaklaşık olarak %30 civarındaki üreme sorunlarıdır gibi kısa bir cevap verilebilmektedir.

Kadın ve Erkeklerde İnfertilite Nedenleri

Kısırlığın halk arasında en fazla kadınlarda görüldüğü kanısı aslında yanlış değildir. Erkek ve kadın metabolizmasındaki farklılıklardan dolayı, erkeklerde kısırlık oranı %35-40, kadınlarda ise %45-50 civarındadır. Erkek üreme sorunlarının başında Varikosel ve benzer sebeplerden dolayı geçirilmiş cerrahi operasyonlar ve sperm sorunları yatmaktadır. Fiziksel olarak spermin atımını ve oluşumunu engelleyen durumlarda erkek kısırlığında yüksek oranda ekilidir. Hormonal olarak sperm üretimin azlığı, kalitesizliği gibi sorunlar ise infertilite oluşumunda ciddi etkenlerdendir.

Sebebi Bilinmeyen Kısırlık

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla ürene sistemi organı bulunması, infertilite oranlarını arttırmaktadır. Kadınlarda en fazla yumurtalık ve tüplerde oluşan sorunlar kısırlıkta etkilidir. Hormonal düzendeki sorunlar ise fiziksel etkiler kadar yüksektir. rahim ağzı, yumurtalık, rahim ve genital bölgelerde oluşan kistler, cerrahi operasyonlar ve bu sistemlerdeki enfeksiyonların sebep olduğu kısırlık sorunları da oldukça yüksektir. İnfertilite nedir sorusuna verilen cevaba, birde yaş kriteri eklenmesi doğru olacaktır. Erkeklerde ileri yaş sperm kalitesini fazla etkilemese de kadınlarda 40 yaş ve üzerinde gebelik oldukça ciddi kısırlık sebebi olarak değerlendirilmektedir. 1 yıllık süre gözetmeden oluşmayan gebelik için doğrudan infertilite araştırmaları başlatılabilir.

Sebebi Bilinmeyen Kısırlık

Tüm araştırmalar ve tedavilere rağmen tıbbın cevabını bulamadığı bir kısırlık olan, “Nedeni Bilinmeyen İnfertilite” oransal olarakcivarındadır. Kısırlık araştırmasının her iki cinste de yapılması ve zamansal olarak ciddi takip edilmesi sonucunda gebelik sağlanması söz konusu olabilmektedir. Bu durumun kadınlardaki yumurtlama dönemleri ile karıştırılmaması için doğru ve devamlı şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu