Hamilelik

Hamilelikte Genital Uçuk ve Belirtileri  

Hamilelikte Genital Uçuk nedir? Belirtileri nelerdir? Hamilelikte Genital Uçuk Genital herpes yaygın bir cinsel sağlık sorunudur. Peki gebelikte yaşandığında bebeğe herhangi bir zararı olur mu? İşte cevabı..

Hamilelikte Genital Uçuk nedir? Belirtileri nelerdir? Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubuna ait olduğuna inanılan genital tip 2 HSV enfeksiyonu (herpessimplex virüsü (“herpessimplex virüsü”), doğuma yakın bulaştığında doğum kanalından geçerek bebeğe bulaşabilir. ve bebekte çok ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Herpes Sımplex Nedir?

Hamilelik döneminde hamile kadınlar birçok sağlık sorunu ile karşılaşabilmektedir. Bunlardan biri de halk arasında herpes olarak adlandırılan herpes simpleks hastalığıdır. Bu hastalık anne adaylarının cilt ve mukozalarında oluşan ağrılı içi su dolu kabarcıklardan oluşur.

Hes Nasıl Üretilmiştir?

Hamilelik döneminde anne adayının bağışıklık sistemi zayıfladığı ve psikolojik iniş çıkışlar yaşandığı için uçuk kapma riski yüksektir. El sıkışmak, öpüşmek, seks yapmak, kişisel eşyaları (havlu, bardak, kaşık, kozmetik ürünleri vb.) paylaşmak gibi sebepler anne adayına kolaylıkla virüsü bulaştırabilir.

Bebeğide Etkileyebilir

Gebe bir kadına bulaşan herpes virüsü, sinir lifleri boyunca kolaylıkla ilerleyebilir ve daha sonra ciltte veya mukoz membranlarda lezyonlar meydana gelebilir. Vücuda biriken virüsler ölmediği için hamile kadınlar hamilelik sırasında çok dikkatli olmalıdır. Çünkü uçuk hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkileyebilir.

Nasıl İlerleme Olur?

Herpes hastalığı, anne adayının enfekte olmasından sonraki 2 ila 10 gün içinde bir kuluçka evresinden sonra ortaya çıkar. Ağız içi ve çevresinde uçuk, burun kırmızı, kabarık, ağrılı ve yakıcı lezyonlardır. Bu kabarcıklar kısa sürede açılabilir ve ülserleşebilir. Ülserli yumrular daha sonra kabuklanır ve düşer.

İdrar Ederken Yanma

Genital bölgedeki uçuklarda ağrı, idrar yaparken yanma, aşırı duyarlılık ve idrar sıklığında artış yaşanabilir. Herpes 20 gün sürebilir. Bu nedenle anne adayında vajinal akıntı ve kasıktaki lenf bezlerinin şişmesi görülebilir. Ateş, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik diğer semptomlardır.

Ciddi Sonuçları Olabilir

Ne yazık ki, hamilelik sırasında uçukların bebeğe zararlı olup olmadığı konusunda kesin bir bilimsel bilgi yoktur. Ancak gebeliğin ilk 3 ayında uçuk olan gebeler mutlaka bebekten enfeksiyon kapma riskine karşı taranmalıdır. Daha önce herpes virüsü kapmış ve bağışıklık kazanmış kadınların gebeliklerinde bu tehlike daha azdır. Ancak virüsle ilk kez gebelik sırasında karşılaşan gebelerde bu durum farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda gebeliğin sonlandırılması gerekebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu