Genel

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİNDE YAŞANAN KAYGILARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

Hamilelik sürecine giren bayanlar ilk önce büyük bir şaşkınlık yaşarlar. Bayanların hamile olduğunu öğrendiği anda verdiği ilk tepki erkekler gibi değildir. Erkekler, çocuğu olacağını öğrendiği anda sevinçten narayı basarlar. Kadınlar ise bu duruma üzüleceklerini mi yoksa sevineceklerini mi bilemezler. Bu hususta kendilerini bazen cesaretli bazen de kaygılı, bazen yalnız bazen de çevresindekilerle bütünlük içinde hissederler.

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİNDE YAŞANAN KAYGILAR

Hamilelik süreci boyunca böylesine zıt psikolojik durumların görülmesini fazla büyütmemek gerekir. Çünkü bayan kendisini yaşayacağı bu yeni sürece adapte etmeye çalıştığı için böylesine zıt duyguları yaşaması normaldir. Bayanların hamilelik süreci boyunca en çok kaygılandığı konular, ilk dönemlerde bebeğinin sağlığı, doğum yaklaştıkça doğumda neler olabileceği, doğumdan sonrada bebeğine bakıp bakamayacağı, onu emzirip emziremeyeceğidir. Hamile bayanlar, bu tip düşünceleri kafalarından ne kadar uzak tutmaya çalışırlarsa hem kendi ruh sağlıklarını hem de bebeklerinin ruh sağlıklarını o kadar korumuş olurlar.

 

 

Hamilelik süreci

 

Hamilelik süreci boyunca yaşanan kaygılarla başa çıkmada en büyük iş hamile bayanın eşine ve yakın çevresine düşmektedir. Erkek ve yakın çevresi bu durumda gebeden hiçbir desteğini esirgememeli ve mümkün olduğunca ona moral vermelidirler. Ayrıca bir uzman tarafından yapılacak bilgilendirmeler, bir koç eşliğinde yapılacak egzersiz hareketleri, anne adayının hamilelik sürecindeki hissettiği duyguları tanımaya yönelik sağlanacak psikolojik destek, hamilelik süresince yaşanacak kaygılarla başa çıkmanın en iyi yöntemleridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu