Güzellik

Güneşlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu makalemizde sizlere yazın sıcağında keyifli bir şekilde güneşlenirken nelere dikkat edilmeli hususunda ki önemlerden bahsedeceğiz.

Güneşli günlere kavuştuğumuz şu günler de yazın keyfini herkes gibi bizlerde çıkarmak istiyoruz ve bu keyfi yaşar iken de sağlığımızı tehlikeye atmamalıyız. Sağlıklı güneşlenme nasıl olmalı, güneşlenirken vücudumuz nasıl etkileniyor ve hangi güneş kremini kullanmalıyız Bu konular da dikkatli ve bilinçli bir şekilde hareket etmeliyiz.

Güneşin Faydaları Nelerdir?

  1. Vücudumuz da cilt, kemik ve metabolizma için gerekli olan D vitaminin üretimi işleminde yardımcı olur.
  2. Kan dolaşımını hızlandırır.
  3. Dokularımızda ki oksijen oranını artırır.
  4. Bağışıklığı güçlendirir.

Güneşlenirken nelere dikkat edilmeli şöyle sıralayabiliriz;

  • Cilt tipinize ve renginize en uygun güneş kremini seçmelisiniz.

İçerisinde çinko oksit ile titanyum oksit var olup olmadığına dikkat etmeliyiz İnce ciltli ve açık tenli bir cildiniz var ise güneşin zararlı etkilerine daha fazla maruz kalacaksınız demektir. Bu önlemek için muhakkak 15 faktörlü güneş kremi kullanmalısınız.

  • Güneş kremini güneşlenmeye başlamadan önce sürmelisiniz.

Kullanılacak olan güneş kremi etkisini vücuda sürdükten bir müddet sonra yaklaşık 25 – 30 dakika sonra etkisini göstereceğinden. Sürdükten hemen sonra güneşe çıkarsanız etkisini az görürsünüz. Ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmış oluruz.

  • Öğle saatlerinde yani güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde güneşlenmeyiniz.

Öğle saatlerin de güneşin faydalı ve zararlı ışınları dünyaya en dik açıyla gelmektedir. Eğer o saatte güneşlenirsek sürmüş olduğumuz koruyucular dahi güneşin zararlı ışınlarına karşı bizleri koruyamayabilir. Bu yüzden 11.00 ile 15.00 saatleri arası güneşlenmememiz gerekmektedir.

Güneşlenirken nelere dikkat edilmeli hususunda dikkat edilirse güneşin eşsiz faydasından istifade edilmiş olur eğer dikkat edilmese kansere varacak derece de ciddi sorunlar oluşabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu