Hamilelik

Embriyo Donasyonu Neden Önemlidir?

 

Döllenmiş olan yumurtanın erken dönemde bulunan adına embriyodur. Kısırlık durumu ile karşı karşıya kalınması durumunda embriyo donasyonu gebe kalamayan çiftlerin bağış yolu ile almasıdır.

Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo donasyonu kadında veya erkekte sperm ya da yumurta ile alakalı farklı alanlarda oluşan eksikliklerin olması gibi durumlarda uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Yumurta ve sperm başka kişiden ya da bunların toplandığı bankalardan alınması ile döllenme sağlanmaktadır.

Bu tür operasyonlar için yumurta ve sperm naklinde olduğu gibi kişilerin kendilerine ait maddesel ve ırksal özelliklerine uygun olan bağışçılar seçilmektedir. Bu yöntemde cenin nakli kalıtımsal olarak anne ve babaya ait olmasa da kadın her türlü hamile kalma, bebek emzirme gibi eşsiz duyguları yaşama olasılıklarını sunmaktadır.

Embriyo Donasyonuna Neden Başvurulur?

Cenin donasyonu için kadın ve erkekte olan üreme hücreleri ile ilgili sorunların meydana gelmesi durumunda embriyo donasyonu tedavi yöntemine başvuru yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi için ilk olarak anne adayının bütün sağlık durumunun nasıl olduğu hakkında bilgi edinmek adına tarama testlerinin yapılması gerekir. 40 yaşından büyük bir kadının erkekte azospermik durumlarda daha çok cenin donasyonu tedavisi uygulanmaktadır. Bu yaşta olan ve bekar bir kadının çocuk sahibi olmak adına baş vuru yaptığı yöntem tüp bebek tedavisi yöntemidir.

Yumurta Donorünün Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yumurta bağışında bulunacak kişinin ailenin özellikleri tarafından fiziki özellikleri ve kan grubu ön planda tutularak çok ince detaylar ile araştırmalar yapılması suretiyle yumurta donorünün seçimi yapılmaktadır. Genel olarak yumurta donorü 20 ya da 29 yaşları arasında dinamik ve doğurgan kişilerin tercih edildiği kriterler içinde yer alması gerekir. Bu durum en çok dikkat edilen ve en önemli konudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu