Güzellik

Ellerimizin Sağlığına Dikkat Ediyor muyuz?

Ellerimizin Sağlığına Dikkat Ediyor muyuz?

Eller vücutta en çok kirlenen ve mikroorganizmalarla en çok temas eden organımızdır. Elleri temiz tutmanın önemi nedir? Elleri temiz tutmak sadece estetik bakımdan değil, sağlık bakımından da çok önemlidir. Bu yüzden tuvaletten çıktığımızda, yemek yemeden önce ver her kirlenişinde elleri iyice sabunla yıkamalıyız. İncelemelere göre deri temizken bir dereceye kadar mikroplarla kendi kendine mücadele edilebilir. Kirli deri mikropların üremelerine yardım eder.

Aşırı Derecede Ellerinizi Yıkamayın!

Devamlı antiseptik maddelerin kullanılması, sık deterjanlı suların kullanılması ve soğuğun tesiri ile eller sertleşir ve çatlar. Ellerimiz neden sert ve pürtüklü olur? Sertlik ve pürtüklülük elleri iyi kurulamadan soğuk havaya çıkmak ve sık fırçalamaktan da olabilir. Epiderms tabakası kurur, çatlar ve derms tabakasındaki sinir uçları meydana çıkar. Bunları önlemek için elleri temiz tutmak, yumuşatıcı kremler veya losyonlar kullanmak gereklidir. Elleri rutubetli tutup kurumayı önlediği için gliserin de faydalıdır.  Gliserin kolonyayla yarı yarıya sulandırılarak hazırlanır. Ancak bunları devamlı kullanmak deri altı yağ salgısını tembelleştireceğinden sürekli kullanılması sakıncalı olabilir.

Tırnaklarınıza Dikkat Edin!

Tırnaklar boynuzlaşan epiderms tabakasının kutik altından dışarıya doğru büyümesidir. Tırnaklar parmak uçlarını korur. Tırnakların fazla uzatılmasının zararları nelerdir? Fazla uzatılması parmakların rahatça kullanılmasına mani olacağı, içine kirler ve mikroplar toplanacağı için tırnaklarparmak uçlarına paralel gelecek şekilde yuvarlak kesilmelidir. Tırnak dibindeki derileri “cuticle” kesmemelidir. Eller yıkandıktan sonra kurulanırken geriye itilmelidir. Aksi halde tırnağa yapışır ve tırnak büyüdükçe yırtılır ve çatlar ayrıca şeytan tırnakları meydana gelir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu