Hamilelik

DIŞ GEBELİK HAKKINDA HİÇ BİLİNMEYENLER

DIŞ GEBELİK HAKKINDA HİÇ BİLİNMEYENLER

 

Dış gebelikte döllenen yumurtanın, rahmin dışına yerleşmesi ile ortaya çıkan bu durum hamileliğin ilerlemesi ile birlikte, çekilmez bir hal alan ağrı ve kanama gibi şikayetler de  görülebilmektedir. Dış gebelik hamile kalma sürecinde 4 – 5 gün içerisinde yumurtalıktan aşağı inip, rahme içerisinde döllenme işlemi sona erdikten ortalama 6 – 7 gün sonra rahim içine  yerleşmesi normal hamilelik süreci  olarak bilinmektedir.

DIŞ GEBELİĞİN NEDENLERİ
DIŞ GEBELİĞİN NEDENLERİ

 

DIŞ GEBELİĞİN NEDENLERİ

Kadının rahminde bulunan Fal lop tüplerinde, oluşan bir daralma veya tıkanmaya neden olan bir zedelenme bu normal hamilelik akışını bozarak dış gebeliğe neden olabilmektedir. . Tespit edilen tüm bu nedenlere rağmen çoğu kez yumurtanın neden rahimde değil de tüpte yerleşmiş olmasının cevabı kesin ve net olarak bilinmiyor.

DIŞ GEBELİĞİN NEDENLERİ
DIŞ GEBELİĞİN NEDENLERİ

DIŞ GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?

En çok hamileliğin 4. – 10. haftası arasında görülen dış gebelik durumun tam olarak anlaşılması ve hastaya kesin tanı kona bilmesi için öncelikle hamilelik testi yapılmalıdır. Hamilelik testlerinin sonucunun pozitif çıkması durumunda diğer aşamaya geçilir. Oda bu tanının konabilmesi ve dış gebelik konusu hakkında kesin bir bilgi elde etmek için kan testi de yaptırmak gerekir. Kan testinde çıkan sonuç pozitif ise Vajinan ultrason hamileliğin olup olmadığı kesin bir sonuç elde edilmesini sağlayacaktır. Ama tüm bunlar yinede dış gebelik teşhisi,si için yeterli değildir. Eğer kadının durumu buna müsait değil ise;  tüplerin incelemesi için  laparoskopi  yapılmaktadır. Bu şekilde dış gebelik  olup olmadığı hakkında kesin ve net bir bilgi elde edilmiş olur. Bu durumun geç fark edilmesi ciddi sağlık sorunları kadar bazı durumlarda ölüme sebebiyet verebilmektedir.

 

DIŞ GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?
DIŞ GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu