Anne-Çocuk

Çocuğunuza Diş Fırçalamayı Öğretin

Çocuklar 2 yaşına geldiklerinde birçok dişleri de çıkmış oluyor. Bu dişler süt dişleri olarak biliniyor ve diş sağlığı işte bu andan itibaren başlıyor. Çocukların dişlerini kendi kendilerine fırçalamaları için en iyi fırsat olan ebeveyn gözleme sürecinde çocuğunuzun bu alışkanlığı kazanmasını asla es geçmeyin.

Sizi Örnek Alıyorken Harekete Geçin

Çocuklar evde kendilerini yakın hissettikleri kişileri örnek almaya meyillidir. Bu kızlarda anneleri, erkeklerde babaları olmaktadır. Bu yüzden çocuğunuzun aklı ermeye başladığı an hemen alışverişe çıkın ve kendi diş fırçasını kendisinin seçmesine izin verin.

Günde iki kere en az 3 dakika dişlerin fırçalanması gerektiği konusunda ona örnek olun. Ne yazık ki süt dişlerinin çürümesi konusunda birçok ebeveyn bilinçsiz davranıyor. Nasılda dökülecek diye önemsemiyor. Ancak süt dişlerinin çürümesi, kalıcı dişlerin çürümesine de zemin oluşturuyor.

Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Çocuğun eğlenceli bulacağı diş fırçalama asla aksatılmamalı ve düzenli olarak yapılmalıdır. Farklı bir yerde kalınacak olsa bile çocuğun fırçası yanına alınmalı, dişlerin fırçalanması söz konusu olduğunda düzenli olarak diş fırçalama alışkanlığı sürdürülmelidir.

Yatmadan önce ve sabah kalkıldığında dişlerin fırçalanması gerektiği konusunda çocuk uyarılmalı, çocuğun yaşına uygun diş fırçası ve diş macunu seçilmelidir.

Çocuklara Özel Diş Macunu ve Fırçası Seçilmeli

Çocuklara özel olarak seçilmesi gereken diş fırçası yumuşak olmalı, diş macunu ise ilk 3 yıl için florür içermemelidir. Diğer zamanlar için de çocuğun yaşına uygun olan macunlar seçilerek üzerinde yazılı olan yaş grubu için uygun olan ürünler seçilmelidir. Diş macunu seçiminde birçok farklı ürünü kullanabilirsiniz. Ancak çocukların süt dişlerini temizleyecek doğal içerikli ürünleri bebeklik döneminde, çürük önleyici ürünleri ise çocukluk döneminde tercih ederek çocuklarda diş bakımı konusunda ilk adımlar atılmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu