Hamilelik

Bebeklerde Kilo Artışı Hangi Ayda Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Kilo Artışı Hangi Ayda Nasıl Olmalıdır? sorusu sıkça sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Bebeklerde kilo alımı sağlıkları için önemli bir durumdur. Sizler de bebekler hangi ayda kaç kilo olmalılar öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Bebeklerde Kilo Artışı Hangi Ayda Nasıl Olmalıdır? sorusu anne adayları ve annenler tarafından cevabı merak edilen bir sorudur. Bebeklerde kilo alımı bebeğin gelişimi ile ilişkili bir durum olduğu için oldukça önemlidir. Bebeklerin aylarına göre ortalama olarak belli bir kiloda olmaları gerekmektedir. Peki, bebekler hangi ayda kaç kilo olmalılar?

Bebeklerde kilo alımı, dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bebeğin büyümesi ve gelişmesi kilosu ile ortak bir düzende gitmelidir. Bebeklerin olması gerektiği kilodan az bir kiloda olması veya olması gerektiği kilodan fazla bir kiloda olması ilerleyen zamanlarda çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Bebeklerinin doğru kiloda ve gelişimde olması isteyenler “bebeklerde kilo alımı nasıl olmalı?” sorusuna yanıt aramaktadır. Öncellikle bebeklerin cinsiyeti, boy ve kilo oranları olması gereken kiloyu etkileyebilmektedir. Fakat yine de bebeklerin aylara göre ortalama kiloları ve kilo alımları vardır. Bebeklerde dünyaya geldikten sonra ilk altı ay boyunca ciddi kilo artışı görülmektedir. Bebeklerin ilk 6 ayı da kilo almak için oldukça önemlidir. İlk 6 ayda bebeklerin kilo artışı 600 ve 1000 gram arasında olmalıdır. Bu dönemde sadece anne sütü ile beslenildiği unutulmamalıdır. 6. Aydan sonra ise bebeklerin gelişimi yavaşladığı için bebeklerin 12.aya kadar kilo alım oranı 400-600 gram arasına düşmektedir.

Bebeklerin kilo alım ve gelişim süreci her zaman doğru bir şekilde takip edilmelidir. Erkek bebekler ve kız bebeklerin kilo ve boy oralarının da farklı olduğu unutulmamalıdır. Yeni doğmuş bir bebeğin yaklaşık olarak 3 kilo- 3 kilo 600 gram arasında olması gerekir. Bu oran daha az veya daha çok da olabilir. Eğer daha kilolu veya daha zayıf bir bebekse kilo alma oranında farklılıklar olacaktır. Bebek kilo oranları buna benzer unsurlar nedeniyle değişebilir. Erken doğan bir bebekle 40. Haftada normal zamanında doğan bir bebeğin kilo oranları benzer şekilde olmayabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu