Genel

Bakışların Anlamları

Bakışların Anlamları
Bakışların Anlamları

Gözlerimiz, yüz ifademizi en çok ortaya koyan, göz kapağı ve kirpiklerimiz aracılığıyla korunan organlarımızdır ve bakışların anlamları birçok duygu ve düşüncemizi yansıtabilir. Bir şey dikkatimizi çektiğinde gözlerimizi büyütür ve tam tersine çekingen olduğumuz bir durumda ise gözlerimizi kapatma eğiliminde oluruz. Gözlerimizi kırpıştırarak başımızı sallama hareketi ise karşı tarafı dinleyip anladığımızı gösterir. Hayal kırıklığı yaşadığımız bir durum karşısında da o anı görmek istemiyormuş gibi gözlerimizi ellerimizle kapatmak isteriz. Bu hareketlerin hepsi bilinçaltının beynimize verdiği emirlerdir ve bilinçten bağımsız oldukları için biz çoğunlukla hareketlerimizin farkında olmayız.

Şifreleri Çözmek

Karşımızdaki insanın vücut dilindeki şifreleri çözmek ve buna göre tepki vermek sosyal çevremizde ve iş hayatımızdaki ilişkilerde bize oldukça yarar sağlayacaktır. Göz hareketleri de yüz ifadesinin büyük bir bölümünü etkilediği için basit göz jestlerinin bile ne anlama geldiğini inceleyeceğiz.

Gözleri kısmak, muhatap olduğumuz kişinin bizi anlamaya çalıştığını veya kısmen anladığını gösterir. Ona ayrıntılı sorular sorarak soru işaretlerini giderirsek daha etkili bir iletişim biçimi yaratmış oluruz.

Dinleme esnasında gözün birini kapatıp diğerini açıkta bırakmak ise karşımızdaki kişinin bizi yarı yarıya anladığını ve söylediklerimizin yarısına inandığını gösterir. Onu ikna etmek için söylediklerimizi farklı örneklerle destekleyebilir ve farklı sözcüklerle tekrar anlatım yapabiliriz.

Tek gözü kırpmak, iki kişi arasında samimiyet ve güven kurmaya çalışmanın bir ifadesidir, genellikle saklanılan bir şey olduğunda kullanılır.

Bakışlar ve anlamlarını çözebilmek için çok daha fazla gözlem yapmalı ve bir o kadar da kendi jest ve mimiklerimizi izlememiz gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu