Diyet

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Pandemi döneminde ev yasakları nedeniyle çoğumuz evlerimizde kendimizi yemeye ve içmeye verdik. Yeni tarifler deneyerek pandemi günlerimizi evlerimizde geçirdik. Fakat bunun sonucunda da kilo aldık ve hala bazılarımız bu kiloyu veremedi.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Disiplinli bir şekilde diyet yaparak fazla kilolarımızdan rahatlıkla kurtulabiliriz. Bu diyetlerden bir tanesi de Aralıklı oruç diyetidir. Peki aralıklı oruç diyeti nedir ve nasıl yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir

Aralıklı oruç diyeti sadece yediğimiz yemekleri değil bu yemekleri ne zaman yiyeceğimizi de düzenleyen bir diyettir. Aralıklı oruç diyetinde en çok tercih edilenler haftada 2 kere 16 saat boyunca oruç tutmak yani hiçbir şey yememek ve geri kalan 8 saatte ise 8 saat arayla günde iki öğün yemektir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır

Aralıklı oruç diyetine başlamadan önce tüketeceğiniz yiyeceklerin besin değerini ve pişirme yöntemini mutlaka belirlemelisiniz. Aralıklı oruç diyeti ağırlıklı olarak 16:8 yöntemine dayanmaktadır. Bu yönteme göre ilk öğününüz ile ikinci öğününüz arasında 8 saat bulunmalıdır. Son öğün ile ertesi günkü öğününüz arasında da 16 saat aralık bulunmalıdır. Bu 16 saate uyuduğunuz uykuda dahildir. Bu nedenle aralıklı oruç diyetinde akşam öğününü en geç saat 20:00 de yemelisiniz. Buna göre aralıklı oruç diyeti öğün saatleri örnek olarak şu şekilde olabilir:

12.00 kahvaltı

20.00 Akşam yemeği

Aralıklı oruç diyeti örnek menüsü;

Saat 12:00 Birinci öğün,

Domates salatalık maydanoz

1 adet haşlanmış yumurta

50 gram az yağlı beyaz peynir

Zeytin

1 adet tam tahıllı ekmek

Saat 20.00 Son öğün

Fırında ya da ızgarada yapılmış tavuk veya balık

Zeytinyağ ile soslandırılmış bol yeşillikli salata

Bulgur pilavı veya yoğurt

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları

Aralıklı oruç diyetiyle gün boyunca tüketeceğiniz kaloriler azalacağı için kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Aynı zamanda aralıklı oruç diyeti vücudunuzda detoks etkisi göstererek vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına ve hücre yenilenmesine destek olacaktır. Vücudunuz bu diyet sayesinde yağ ve şeker metobolizmasını daha iyi düzenleyerek kan basıncınızı ve kolesterol seviyelerinizi dengeleyecektir.

Kimler aralıklı oruç diyeti yapmamalı

Her ne kadar aralıklı oruç diyetinin vücuda faydaları olsa da düşük tansiyonu olan, Tip 1 diyabet hastası olan, hamile olan ya da çocuğunu emziren kişilerin bu diyeti yapmaması gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu