Anne-Çocuk

Söz Dinlemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Söz Dinlemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı? Söz dinlemeyen bir çocukla uğraşırken yapılacak en önemli şey sakin kalmaktır. Çocukların hala öğrendiğini ve geliştiğini ve beyinlerinin henüz tam olarak gelişmediğini hatırlamak önemlidir.

Söz Dinlemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı? Duygularını ve dürtülerini kontrol etme konusunda yetişkinlerle aynı yeteneğe sahip değiller. Öfkelendiğinizi fark ederseniz, birkaç derin nefes alın ve 10’a kadar sayın. Bu, sakin kalmanıza ve kontrollü olmanıza yardımcı olacaktır. Çocukların en iyi örnek alarak öğrendiklerini hatırlamak da önemlidir. Öfkenizi kaybedip çocuğunuza bağırırsanız, büyük olasılıkla onlar da aynısını yapacaklardır.

Çocuğunuz kabul edilemez bir davranış sergiliyorsa, dikkatini başka bir şeye yönlendirmeye çalışın. Örneğin, vuruyorlarsa, onun yerine okşamayı denemelerini önerin. Bağırıyorlarsa, kısık bir ses kullanmalarını önerin. Bir şeyleri fırlatıyorlarsa, bunun yerine onları atmayı denemelerini önerin. Çocuğunuzu iyi davrandığında övmek de önemlidir. Bu, onların iyi davranışlarını takdir ettiğinizi anlamalarına yardımcı olacak ve onları bu şekilde davranmaya devam etmeye teşvik edecektir.

İtaatsiz Davranışları Önlemek

İtaatsiz davranışları önlemek için kuralların tutarlı ve net olması, farklı aile üyelerinin çocuğun önünde birbiriyle çelişmemesi ve kuralların çiğnenmesinin sonuçlarının çocuğa sakin ve sakin bir şekilde anlatılması önerilir. Çocuğu uygun şekilde davrandığında ödüllendirerek olumlu davranışı teşvik etmek önemlidir. Ebeveynler de kurallara kendileri uyarak çocuklarına iyi bir örnek oluşturmalıdır. Son olarak, itaatsiz davranışlara yol açabilecek kıskançlık veya güvensizlik duygularından kaçınmak için çocuğa bolca sevgi ve ilgi gösterilmesi önemlidir.

Çocuk yetiştirme uygulamalarındaki tutarsızlık, itaatsizliğin ana nedenlerinden biridir. Örneğin, bir çocuğun hafta sonları tüm gün televizyon izlemesine izin verilir, ancak hafta boyunca izlemesine izin verilmezse, çocuk hafta boyunca televizyon izlememesi söylendiğinde muhtemelen itaatsiz olacaktır. Çocuklar için kurallar ve beklentiler ile tutarlı olmak önemlidir. Kurallar tutarlı bir şekilde uygulanırsa, çocukların bunlara uymama olasılığı daha düşük olacaktır. Bununla birlikte, kurallar sürekli değişiyorsa veya tutarsız bir şekilde uygulanıyorsa, çocukların bunlara uymama olasılığı daha yüksektir.

Ebeveynlerin çocuklarında itaatsizlik vakalarını azaltmak için yapabilecekleri birkaç şey var. İlk olarak, açık ve tutarlı kurallar ve beklentiler oluşturmak önemlidir. İkinci olarak, ebeveynler çocuklarının itaatsizliğine öfke veya şiddetle tepki vermekten kaçınmalıdır. Bunun yerine, sakin ve mantıklı bir şekilde yanıt vermelidirler. Son olarak, ebeveynler çocuklarına kurallara ve beklentilere uyduklarında olumlu pekiştirme sağlamalıdır.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu