Hamilelik

Kolay Hamile Kalmanın Yöntemleri Nelerdir?

Kolay Hamile Kalmanın Yöntemleri Nelerdir? Yaklaşık olarak 40 hafta içerisinde tamamlanan bir gebeliğin oluşmasında birçok faktör rol oynamaktadır. Birincisi, doğru zamanı bulup o zaman da eş ile korunmasız cinsel ilişkiye girmektir.

Kolay Hamile Kalmanın Yöntemleri Nelerdir? Erkekler her zaman doğum yapmaya hazırken, kadınların fizyolojisi biraz karmaşıktır. Bir kadında adet zamanı, doğurganlık döneminin uzunluğunu gösterse de, belirli sayıda yumurta ile doğan ve bu rezervde yaşayan kadınlarda yaşla birlikte gebelik şansı azalmaktadır. Her ay adet kanaması meydana gelirken, kadın vücudu hamileliğe hazırlanmak için sürekli kendini yenilemektedir.

İlk olarak, bir kadının hamile kalması için her 21-35 günde bir, yani ortalama 28 günde 1 kez adet olması gerekir. Bu dönem her kadın için farklı olsa da gebe kalmaya çalışanlar için adet döngüsü olarak da bilinen adet döngüsünü takvimde takip etmek önemlidir. Sağlıklı olan adet döngüsü için kadın fizyolojisinin vajina, yumurtalıklar ve beyin olmak üzere üç-dört farklı sisteminin sağlıklı ve uyumlu bir şekilde çalışıyor olması gerekir.

Hamile Kalma ve Stres Faktörü

Adet döngüsü maalesef ki psikolojik etkenlerden etkilenir hatta bu döngüler önce beyinde başlamaktadır. Beyindeki hipotalamus, aynı zamanda beyindeki bir endokrin bezi olan hipofizi uyarmasıyla başlamaktadır. Hipofiz bezi kadında ve erkekte de LH ve FSH hormonunun salgılanmasını sağlar. Kana karışan bu bazı hormonal faktörler (lh-fsh) yumurtalıklara ulaşır. Yumurtalıkların iyi bir şekilde çalışmasını sağlarlar. Yani kısacası stresli bir ilişki ya da bebek istemede aşırı stres yapmak sizi ve vücudunuzu hormonal olarak geriye çekecektir. Bu konu da çiftlerin kendilerini rahat bırakması ve ilişkiye tamamen çocuk yapıyoruz gözüyle bakmaması önerilir.

Doğurganlıkta Yiyecek İçecek

Doğurganlığı teşvik eden belirli bir diyet olmamasına rağmen, kadınlar bazı sağlıklı yiyecekler yiyerek, vitamin ve mineral gibi önemli besin maddelerini yeterli miktarda alarak ve vücut rezervlerini yenileyerek hamileliğe hazırlanmalılar. Bu tür bir diyet, farklı vitaminler barındıran meyveler ve sebzeler, yağsız olan protein kaynaklarıdır. Kadınlar, folik asit içeren takviyeleri almanın yanı sıra koyu yeşil yapraklı meyce sebzelere yönelmelidir. Kolesterolün yüksek olması hamileliği zorlaştırabilir, bu nedenle yüksek yağlı bir diyetten kaçınmak en iyisidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu