Diyet

Kilo Almak İsteyenler İçin Diyet Listesi

Kilo Almak İsteyenler İçin Diyet Listesinde neler yer alıyor? Kilo almak için internet üzerinde araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda kilo almak isteyenlere birkaç tavsiyede bulunacağız.

Kilo Almak İsteyenler İçin Diyet Listesi! Nasıl kilo alırım? Obezite problemi ile birlikte kilo alalamama sorunu da günümüzde sıklıkla önümüze çıkmaya başladı. Düşük kilolu olmakta sağlığımız için son derece zararlıdır.

Zayıflık Nedir?

Beden kütle indeksinin %18,5’in altında olması zayıflık problemi olarak tanımlanır. Zayıf olmak bağışıklık fonksiyonunu bozulmasına neden olur. Ayrıca enfeksiyon görülme riski de artış gösterir. Osteoporoza ve doğurganlık problemleri de zayıflık nedeniyle ortaya çıkabilir. Zayıf kişilerde;

  • Halsizlik,
  • Konsantrasyon güçlüğü,
  • Regl dönemlerinde düzensizlik,
  • Aşırı üşüme gibi sorunlarda görülür.

Nasıl Kilo Alırım?

Kilo almak için sağlıklı yöntemlere dikkat etmeniz gerekir. Kilo almak için yaktığınızdan daha fazla kalori almalısınız. Tüketilen kalori miktarı yükseldikçe kilo artışı görülecektir. Kilo almaya çalışırken mutlaka sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Kilo alımında kas ve yağ kütlesi kazanılmalıdır.

Ana Öğünlerde Protein Ve Karbonhidrat Tüketimini Arttırın

Kilo almak isteyen kişiler ilk olarak abur cuburlara yönelir. Bu tür yiyecekler yüksek miktarda kalori içerir. Ancak besin miktarı konusunda son derece fakirdir. Sağlıklı kilo almak için daha fazla protein tüketmeniz gerekir. Karbonhidrat tüketimi de önemlidir. Bunun için tam tahıllı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Omega 3 Desteği Alın

Yapılan çalışmalara göreomega-3takviyesinin de iştahı arttırdığı görülmüştür. Balık yağı takviyesi almadan önce doktorunuza başvurmanız gerekir.

Gece Yatmadan Önce Ara Öğün Yapın

Zayıf kişiler gün içerisinde öğün tükettiklerinde yeterince kalori alamazlar. Bu nedenle porsiyon sayısını da arttırmanız gerekir. Yatmadan önce yapılacak bir ara öğün kilo almanıza yardımcı olabilir.

Spor Yapmaya Özen Gösterin

Spor yapmak metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. En etkili kilo aldırıcı yöntemlerden bir tanesidir. Vücut enerji seviyesini korumak için kalori yakmak isteyecektir. Yakılan kalorileri yenilemek için iştahınız artacaktır. Bazı spor aktivitelerinde daha fazla kalori yakabilirsiniz. Aldığınız kalorilerin sadece yağ hücrelerine değil kaslara da gittiğinden emin olmanız gerekir. Kilo almak için diyet listelerini kullanarak sağlıklı bir şekilde hedeflediğiniz kiloya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu