Eğitim & Kurs

Kamera Önü Oyunculuk Teknikleri Nelerdir?

Televizyon veya bunun gibi ekranlarda yayınlanan film, dizi gibi kamera ile çekilen yapımlarda yer alabilmek için kamera önü oyunculuk teknikleri bilinmelidir.

Neden Gerekli?

Eski zamanlarda imkanların kısıtlı olmasından dolayı oyunculuk adına çok fazla eğitim alabileceğiniz kurum bulunmuyordu. Ancak günümüzde büyük bir sektör olan televizyonculuk ve sinema için oyuncuların fark yaratabilmeleri için gereken eğitimleri almaları gerekiyor.

Bilgi

Oyunculuğun yapılabilmesi için öncelikle oyunculukla ilgili olan her şeyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Kameranın nasıl çekim yaptığını kamera karşısında durulması gerken pozisyon veya doğru nefes tekniklerini bilmeden nasıl oyuncu olurum? sorusuna cevap bulamazsınız.

Doğallık

İzleyicilerin en çok önem verdikleri şeylerden birisi de doğallıktır. Doğal oynayabilen oyuncuların içerisinde bulundukları projeler diğerlerine göre daha çok tercih edilmektedir.

Yaratıcılık

Herkesin oynayabileceği rollerin izlenebilmesi için oyuncunun farklılık yaratması gerekir. Bunun en önemli koşulu da oyuncunun yaratıcı olmasıdır.

Kamera Dostu Olmak

Günümüzde özellikle dizi sektöründe yapılacak olan projenin yetiştirilebilmesi için kısa zamanda çok büyük işlerin yapılması gerekiyor. Zaman bu kadar kısıtlı iken oyuncunun da çalışmış olduğu yönetmenin çekim tarzını ve istediklerini biliyor olması ve buna göre oynaması gerekir.

Konsantrasyon

Set içerisinde sürekli olarak ummalı bir çalışma ve karmaşa vardır. Bu nedenle oyuncunun dış etmenlerden etkilenmeden konsantrasyonu tam olarak oynamak zorundadır.

Heyecan

Kameralar karşısına geçildiğinde heyecanın olması çok normaldir. Ancak bu heyecan rolünüzü yapmanıza engel oluyorsa bu bir sorundur. Heyecanınızı yenmek için doğru nefes egzersizleriyle çalışma yapmanız yararınıza olacaktır.

Maddi olarak bu kadar büyük bir sektörün içerisinde olmak isteyen oyuncu adaylarının mutlaka düzenli bir eğitim almaları gerekir. Televizyonda ya da sinemada imrenerek izlediğiniz oyuncuların yerinde olabilmeniz için uzun ve meşakkatli yollardan geçmeniz ve oyunculuk teknikleri hakkında bilgili olmanız gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu