Eğitim & Kurs

Kamera Önü Oyunculuk Eğitiminde Verilen Dersler

Kamera önü oyunculuk eğitimi başarılı bir film çekimi için olmazsa olmazlardandır. Peki, bu eğitimde ne gibi kazanımlar elde edilmektedir?

Rol Çalışmaları

Oyunculuk eğitimi denilince herkesin aklına ilk olarak rol yapma kabiliyetlerini geliştirme gelmektedir. Bu her ne kadar yanlış olmasa da eksik bir tanımlamadır. Zira bu eğitimlerde rol çalışması son derece önemli olsa da birçok başlıktan sadece birisini oluşturmaktadır.

Rol çalışmaları kapsamında kişinin canlandıracağı karakterin ruh haline iyi bir şekilde girebilmesi sağlanmaktadır. Bu kapsamda uygulamalı olarak bazı tiplemeler hayata geçirilmekte ve daha iyiye nasıl ulaşılabileceği tartışılmaktadır.

Teknik Eğitimler

Oyunculuk sadece rol yapmaktan ibaret değildir. Zira sahnenin iyi bir şekilde kullanılması en iyi görüntünün elde edilebilmesi için oyuncunun da birtakım çabalar sarf etmesi gereklidir. İşte bu konuda gerekli eğitimler de kamera önü oyunculuk eğitimi kapsamında verilmektedir. Bu eğitimlerin içerisinde kamera ve ışık bilgilendirmeleri, set ve sahne arkası çalışma bilgilendirmeleri, oyuncu yönetmen ilişkileri gibi birtakım teknik konular yer almaktadır.

 

Kamera önü oyunculuk eğitimi veren yerler bu saymış olduğumuz konularda gerekli bilgi ve donanıma da sahip olmalıdır. Sadece teorik ya da sadece pratik değil her iki bilginin de en iyi şekilde eğitim alan kişiler verilmesi gereklidir. Böylelikle profesyonel bir oyuncu yetiştirmek mümkün olacaktır. Bu da çekimlerin son derece kolay bir şekilde yapılarak ortaya güzel ürünler çıkmasına katkı sunacaktır.

Oyunculuk kursu sonunda kişilerin yukarıda belirtilen becerileri kazanmaları yeterli değildir. Bunun yanı sıra ilgili ajanslar ve yönetmenlerin dikkatlerini de çekebilmeleri gereklidir. İşte bu sebeple eğitim alınan yerin networkünün kuvvetli olması da bir hayli önemlidir. Tüm bu şartların sağlanması durumunda başarıya ulaşmak mümkün olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu