Hamilelik

Hamilelikte Faydalı Olan Meyveler Hangileridir?

Hamilelikte Faydalı Olan Meyveler Hangileridir? Gebelikte meyve tüketimi önemlidir. Avokado, ananas, muz, hurma, portakal, elma ve çilek gibi meyveler hamile bir kadının beslenmesinde çok mühimdir. Hamilelikte faydalı meyveler nelerdir açıklayalım.

Hamilelikte Faydalı Olan Meyveler Hangileridir? Hamile kadın, fetüsün sağlıklı büyümesi için gerekli besinleri almasını sağlamak adına dengeli beslenmelidir. Sebzelerin yanı sıra meyveler de hem anne hem de anne karnında gelişen bebek için vazgeçilmezdir. Her iki vücut için de büyük ölçüde faydalı olan lif ve düşük kalorinin yanı sıra güçlü mineraller ve vitaminler içerirler. Hamilelikte faydalı meyveler:

Avokado

Avokado, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında en yüksek folat içeriğine sahip meyvedir. Ayrıca lif, kolin ve B, C, K vitaminleri açısından da zengindir. Hamilelikte sık görülen bulantı ve kusmaları gideren potasyum ve magnezyum minerallerini de unutmamak gerekir. Aynı şekilde bu besinler bacak kramplarını ve bağırsak kramplarını da rahatlatır.

Ananas

Ananas, ölçülü olduğu sürece hamile kadının diyetine dahil edilmelidir. Birçok lif ve sağlıklı yağ içerdiğinden, genellikle hamile kadınları etkileyen kabızlığı önler. C vitamini zaten bağışıklığı artırır ve kollajen oluşumuna katkıda bulunur. Bakır ise kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarır ve saçı güçlendirir.

Muz

Muz, fetüsü nöral tüp problemlerinden koruyan folat içerir. Ayrıca meyve, C ve B6 vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyum minerallerinden oluşur. B6 vitamini içerdiği için vücuttaki sodyum seviyelerini düzenler ve bulantı ve baş dönmesini giderir. Potasyum ise sadece kusmayı önlemekle kalmaz, aynı zamanda felç gibi daha ciddi sorunları da önler.

Trabzon Hurması

Hamilelikte faydalı meyveler arasındadır. Trabzon hurması, bebeğin kemiklerinin gelişmesinden sorumlu besinler olan kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. A vitamini ve karoten ise hem kalp kaslarınızı güçlendirir hem de göz sağlığını destekler. C vitamini ise hamile kadının bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi uykusuzluğa engel olur ve stresle savaşır.

Portakal

Hem tatlı portakal hem de ekşi portakal, yüksek C vitamini içeriğine sahip oldukları için hamile kadınların tüketmesi gereken meyveler arasında yer alır. Sindirime yardımcı olmasının yanı sıra, hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşabilen antioksidanlara sahiptir. Askorbik asidin demir emilimine yardımcı olduğunu da hatırlatırız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu