Eğitim & Kurs

Drama Eğitimi Nasıl Alınır?

Dramada organizasyon yapılması zorunludur. Bu yüzden çocuklarla beraber drama etkinlikleri yapılırken bazı konuların ele alınması gerekmektedir. Peki, drama eğitimi nasıl alınır?

Her eğitim etkinliğinde yer aldığı gibi arzu edilen sonuçları elde edebilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yazımız içerisinde eğitim kısmında drama sürecindeki öğelere, dramanın uygulama bölümlerine ve yararlanılacak kaynaklara yer veriyoruz.

Eğitimde Drama

Drama süreci birbirini en iyi şekilde tamamlayabilen farklı öğelerden ortaya çıkan ve bu öğelerin aralarında yer alan ilişkileri belirleyen bir bütün olarak yer almaktadır. Drama sürecinde bulunan öğeler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Çalışma yeri
  • Katılımcı grubu
  • Uygulama
  • Öğretici

Çalışma Mekanı

Drama etkinliklerini en iyi şekilde uygulamak için ilk olarak uygun bir çevre olması gerekmektedir. Çevre ya da alan büyüklüğü önemli değildir. Özellikle rahatlama ve konsantrasyon uygulamaların öğrenciler birbirlerine dokunmayacakları kadar geniş bölge olması önerilir. Bununla beraber ayakkabısız çalışmaların yapılacağı ortamda sunulmalıdır.

Oyun Grubu

Drama grup ile yapılan çalışmalar arasında yer almaktadır. Kişilerin her biri farklı deneyim ve özellikleri içerisinde bulundurmaktadır. Bu nedenle drama programı içerisinde dikkate alınması gereken noktalardan bir tanesi katılımcı grubudur. Grupta yer alan katılımcıların yaşları, gelişim seviyeleri ve ihtiyaçları dramanın ne şekilde yönlendirileceğini etkilemektedir.

Araştırmacılar, çocukların drama etkinliklerine katılmaya hazır olduklarını göstermektedir. Sembolik oyunun iki yaşında başladığını anlatan uzmanlar çocukların drama etkinliğine katılmasını uygun görmektedir.  Her drama etkinliğinin belirli bir yapısı ve düzeyi yer almaktadır. Doğaçlama türü de bulunmak üzere drama eğitiminde belirlenen etkinliğin bir başlama alanı bulunmaktadır. Başlangıç için bu yolları gösteren bir plan yapılması son derece önemlidir. Hazırlanan planda bazı noktalar göz önüne alınması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu