Güzellik

Doğal Kolajen Kaynağı Olan Besinler Nelerdir?

Doğal Kolajen Kaynağı Olan Besinler Nelerdir? Öncelikle kolajenin bir protein olduğunu bilmemiz gerekiyor. Ama herhangi bir protein değil. Vücudumuzda en çok bulduğumuz şeydir.

Doğal Kolajen Kaynağı Olan Besinler Nelerdir? Vücudumuzda bulunan tüm proteinlerin üçte birinden kollajen sorumludur. Vücudumuzda yaklaşık 40 çeşit kolajen bulunmaktadır. Ancak, dördü en çok mevcut olanlardır. Bunlar; tip 1, 2, 3 ve 4 kolajenlerdir. Tüm bunlar cilt sağlığı için çok önemlidir. Peki, doğal kolajen kaynakları nelerdir?

Et

Kollajenin bir protein olduğunu zaten biliyorsak, sayısız et türünde bol miktarda bulunması şaşırtıcı değildir. Burada dana eti ve tavuktan bahsedebiliriz. Ve daha spesifik olmak gerekirse, kemik veya bağ dokusu içeren sığır eti veya tavuk parçalarında daha da fazla kollajen bulunur. Bir örnek tavuk boynudur. Bir çalışma, kollajen açısından çok zengin olduğu için artrit tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir.

Kemik Suyu

Doğal kolajen kaynakları arasında bir diğeri de kemik suyu olmaktadır. Garip gelebilir ama kemik suyu kolajen açısından en zengin besinlerden biridir. Bunun nedeni, hayvanların bağ dokularındaki yüksek kolajen içeriğidir. Hazırlamanın iyi bir yolu, kemiği suda kaynatmaktır. Daha iyi bir tat vermek için, istediğiniz gibi baharatlayabilirsiniz.

Balık

Balıklar da harika bir kolajen kaynağı olarak lanse edilmektedir. Ancak mümkün olduğunca fazla kolajen alabilmeniz için balığın derisini yemek de önemlidir. Tip I kollajen açısından zengindir.

Kırmızı Biber

Kollajen üretimi için bu süreçte son derece önemli bir besin var: C vitamini. Ve kırmızı biber bununla dolu. Bundan dolayı doğal kolajen kaynakları arasında kırmızı biber de var.

Yumurta Akı

Proteinden bahsettiğimiz için yumurta bu listenin dışında kalamazdı. Ve özellikle yumurta akı, kolajen yapmak için ihtiyaç duyduğumuz amino asitlerden biri olan prolin açısından zengindirler.

Domates

Doğal kolajen kaynakları arasında öne çıkar. Domates C vitamini açısından da oldukça zengindir. Özellikle güneşte kurutulmuş olanlar. Ek olarak, cildimizi güneş ışınlarından korumaktan sorumlu olan likopen adı verilen iyi bir antioksidan kaynağı içerirler.

Kırmızı Meyveler

İşte kolajen içeren meyvelerden bir seçeneğimiz daha var: kırmızı meyveler. Böğürtlen, yaban mersini, ahududu, çileklerin hepsi C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, cildin güneş hasarına karşı bir başka sadık savunucusu olan iyi miktarda ellagik asit içerirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu