Güzellik

Çörek Otu Yağının Saç ve Cilt İçin Faydaları

Çörek Otu Yağının Saç ve Cilt İçin Faydaları Nelerdir? Çörek otu yağının en bilindik özelliği nemlendirme özelliğinin olmasıdır. Bu yüzden kuru bir cilde ve kuru bir saça sahip olan kadınların sıklıkla tercih ettiği yağların başında gelmektedir.

Çörek Otu Yağının Saç ve Cilt İçin Faydaları Nelerdir? Saç ve cilt bakımında çörek otu yağı sıklıkla kullanılır. Peki, saç ve cilt bakımında çörek otu yağının faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Çörek Otu Yağının Saçlara Faydaları

Kuru, cansız ve kırılgan saçlarınız mı var? Doğal bir çare olarak, saçınızı derinlemesine beslemek ve saç telini güçlendirmek için çörek otu yağı kullanabilirsiniz. Saçı ıslatın ve çörek otu yağı ile nazikçe masaj yapın, daha iyi nüfuz etmesi için en kuru bölgelere ve uçlara uygulama yapın. Ardından saçınızı ılık bir havluya sarın ve aktif bileşenlerin gece boyunca çalışmasına izin verin. Sabah uyanında yağ kalıntılarını gidermek için hafif bir şampuan ile yıkama yapın. Gün içinde bir çörek otu yağı kullanmayı tercih ederseniz en az 15 dakika bekletin.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Çörek otu yağı, hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri için uygundur. Çörek otu yağı, egzama gibi bazı cilt problemleriyle mücadelede de faydalıdır. Kaşıntıyı giderir ve yatıştırır. Bu yüzden güneş yanığı için de işe yarar. İnce kırışıklıklarınız veya küçük yara izleri olan yüzünüz varsa, hücre yenilenmesini destekler. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri de onu iyi bir akne tedavi edicisi. Elinize birkaç damla çörek otu yağı koyun ve küçük dairesel hareketlerle uygulama yapılacak bölgelere hafifçe masaj yapın.

Tırnaklar ayrıca çörek otu yağının erdemlerinden de yararlanabilir. Kırılgan tırnaklarınız varsa, güçlendirici etkisi harikalar yaratacaktır. Bu doğal ürünle düzenli olarak masaj yapın. Çörek otu yağını dizlerdeki veya eklem ağrılarını gidermek için masaj olarak da kullanabilirsiniz.

Saç ve cilt bakımının yanı sıra çörek otu yağının da sağlıklı özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Bu nedenle mantar enfeksiyonları, baş ağrıları, diş ağrıları, cilt yaşlanması, eklem ağrıları ile mücadelede veya bronş tüplerine yardımcı olmak adına vücudumuz için faydalı olacaktır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olacaktır. Hatta bazı araştırmalar, tedavi sırasında bile olumlu etkileri olabileceğini iddia ediyor. Çörek otu tohumunun bileşiminde bulunan etken madde olan thymekinon sayesinde bu özel yağ bazı tümörleri tedavi eder.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu